Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Charitativní 20. agrární ples vynesl téměř 100 tisíc korun pro Kapku naděje

Letošní 20. ročník agrárního plesu, který pořádala Agrární komora České republiky, byl spojen z důvodu tohoto jubilea s charitativní akcí. Zemědělci darovali během této tradiční slavnostní události 92.315 korun nadačnímu fondu Kapka naděje, jenž je zaměřený na pomoc nemocným dětem zejména s poruchou krvetvorby, s nádorovým onemocněním a dětem, jejichž onemocnění vyžaduje transplantaci kostní dřeně. Darovací certifikát převzala v noci z pátku na sobotu, krátce po půlnoci, v Paláci Žofín zakladatelka a prezidentka Kapky naděje Vendula Pizingerová.

Vyjádření k cenám potravin

Pan Pavel, kandidát na prezidenta, se ve středeční televizní diskusi nechal slyšet, že prý za vysoké ceny potravin a za jejich růst mohou zemědělci. Nic není vzdálenějšího pravdě než takové tvrzení. Bohužel to také dokazuje, že o českém zemědělství a jeho problémech pan Pavel neví skoro nic.

Ministr zemědělství Nekula chce, aby řetězce vysvětlily, proč prodávají cukr tak draze. Vysoké obchodní přirážky jsou podle ministra nemorální

Cena cukru v obchodech stále roste. Od loňského září do prosince vzrostla o 77 %. Vliv na to mají nejen drahé energie, ale také vysoké obchodní přirážky supermarketů. Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) proto obchodní řetězce vyzval dopisem, aby vysvětlily vysoké ceny cukru na pultech obchodů.

Zemědělcům se v roce 2022 zvýšily náklady o desítky procent, proto zavedli úsporná opatření!

Zemědělským podnikům se v letošním roce zvýšily náklady o desítky procent, přičemž růst nastal u všech hlavních nákladových položek jako energie, pohonné hmoty, umělá hnojiva, krmiva pro hospodářská zvířata, pachtovné i v oblasti mezd. Podle článku v lednovém čísle magazínu AGRObase to vyplývá z průzkumu Agrární komory České republiky, který probíhal v loňském listopadu a zapojilo se do něj 174 podniků.