Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Podle ekonomů už jsme boj s inflací prohráli a řítíme se do tzv. stagflace. Podle zpravodajství Televizních novin TV Nova se musíme připravit na to, že prudký růst cen bude dlouhodobou záležitostí a lidé budou stále více chudnout. Za pár let se klidně můžeme dostat do situace, kdy například rohlík v obchodě bude stát deset korun.
Počty skotu v Česku ve srovnání s předchozím rokem stouply, zatímco v případě prasat, drůbeže, ovcí i koz poklesly. Podle informací Agrární komory ČR to vyplývá z dubnového šetření Českého statistického úřadu o stavech hospodářských zvířat.
Stavy skotu celkem rostou již třetím rokem, k 1. dubnu 2022 se meziročně zvýšily o 1,1 % na 1 421 tisíc kusů, z toho stavy masných krav vzrostly na 230 tisíc (+ 1,1 %), počty krav dojených stagnují na úrovni 358 tisíc (- 0,1 %). Stavy býků ve výkrmu přesáhly 116 tisíc (+ 2,0 %).
Meziroční růst spotřebitelských cen v České republice je nejvyšší od prosince 1993. Inflace v dubnu zrychlila na 14,2 procenta z březnových 12,7 procenta. Vliv na to měly zejména ceny bydlení, pohonných hmot a potravin. Podle zpravodajství České televize to vyplývá z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Analytici čekali pomalejší růst mírně nad třinácti procenty. Meziměsíčně se spotřebitelské ceny zvýšily o 1,8 procenta.
Z krajiny mizí některé sady. Potíže ovocnářů znásobily drahé energie i hnojiva, a nevyplácí se jim tak o stromy starat. Přitom třeba za jablka dostávají od obchodníků méně peněz než loni. Je to i kvůli zásobám, které polští pěstitelé nemůžou prodat v Rusku, a snaží se je udat jinde. Podle zpravodajství České televize by českým sadařům mohly pomoci peníze z EU i z národních zdrojů.
Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dohodl v středu 4. května 2020 večer na jednání Rady ekonomických ministrů posílení podpory pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví o 540 milionů korun. Podpora bude rozdělena zejména do sektoru vepřového, drůbeže, mléka, jablek a brambor.