Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Zemědělský svaz ČR apeluje na české politiky: Odmítněte ratifikaci dohody mezi EU a zeměmi Mercosur

Snížení konkurenceschopnosti evropských zemědělců, hrozba pro zdraví spotřebitelů, negativní dopady na životní prostředí a navýšení byrokracie v EU. Zemědělský svaz ČR na dnešní tiskové konferenci vyzval české politiky, aby z uvedených důvodů neratifikovali dohodu o volném obchodu mezi EU a zeměmi Mercosur, která se má podepsat 5. nebo 6. prosince letošního roku na summitu v uruguayském Montevideu.

Zbytečné dovozy potravin mnohonásobně zvyšují uhlíkovou stopu, říká studie. Jen na čtyřech komoditách se dají ušetřit stovky tisíc tun CO2

Vepřové ze Španělska, drůbež z Brazílie, nebo jablka z Nového Zélandu. Zbytečně dovezené potraviny, tedy takové, které je možné vypěstovat u nás, a přesto je dovážíme ze zahraničí mají mnohonásobně vyšší uhlíkovou stopu než ty vyprodukované v tuzemsku. Na příkladu čtyř komodit to ukazuje modelový výpočet, který pro Zemědělský svaz ČR připravila společnost Fair Venture.

Zemědělci po celé republice protestovali proti neférovým podmínkám na trhu a dovozům ze třetích zemí

Tisíce zemědělců po celé České republice dnes vyjely se stovkami zemědělských strojů do ulic a na hraniční přechody, aby se připojily k celoevropské vlně protestů proti zhoršujícím se podmínkám pro zemědělství. Protestní akce se konaly ve všech krajích a měly různou podobu – od symbolických blokád hraničních přechodů až po demonstrace na náměstích krajských měst. Česká republika se tak přidala k zemědělcům ze Španělska, Francie, Polska, Německa či Slovenska, kteří nesouhlasí s obchodními dohodami s třetími zeměmi, zejména s Jižní Amerikou a Ukrajinou, jež umožňují dovozy levných potravin bez odpovídajících standardů.