Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Zemědělské podniky by se, podle Zemědělského svazu ČR, měly více zapojit do sociálně prospěšných programů, jako je zaměstnávání osob s těžším uplatněním na trhu práce, terapeutických aktivit anebo vzdělávání dětí či celých rodin.
Do budoucna by se principy sociálního zemědělství mohly uplatnit obdobně, jako je to v zahraničí, kde je tento model spolupráce farmářů v oblasti sociálních služeb rozvinutější. Vyplynulo to z konference „Sociální zemědělství“, která proběhla ve středu 25. října t.r. v prostorách České zemědělské univerzity v Praze.
Současná situace v českém zdravotnictví, konkrétně v našich nemocnicích v souvislosti s protestem 6000 nemocniční lékařů z celkového počtu cca 13.000, a to proti zvýšenému počtu přesčasových hodin ze 416 na 832 hodin – to byl ústřední námět obsahu úterní tiskové konference v Praze, kterou svolaly Odborový svaz zdravotnictví a sociální péče služeb ČR (OSZSP ČR), Lékařský odborový klub – Svaz českých lékařů (LOK-SČL) a Sekce mladých lékařů České lékařské komory (ČLK).
Vláda chce přilákat na český pracovní trh každý rok o 20 tisíc zahraničních pracovníků více než nyní. Podle zpravodajství CNN Prima NEWS navýšila kvůli tomu zákonné kvóty. Lidé z různých koutů světa mají zamířit do odvětví, kde dlouhodobě chybí kvalifikovaná pracovní síla, bez které by se údajně průmysl, obchod nebo služby zkrátka neobešly.
Schůzka lékařů s ministrem zemědělství Vlastimilem Válkem a ministrem práce a sociálních věcí Marianem Jurečkou a slib obou politiků, že k prvnímu lednu příštího roku vrátí limit pro přesčasy na 416 hodin ročně, zřejmě neodvrátí prosincový protest tisíců lékařů. Podle zpravodajství Českého rozhlasu předseda Sekce mladých lékařů České lékařské komory Jan Přáda, po setkání s oběma ministry, řekl, že je málo pravděpodobné, že by lékaři odvolali výpovědi přesčasů.