Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
EHSV vydává mezi 160 a 190 stanovisky a informačními zprávami za rok. V 70 % případů jde o stanoviska vypracovaná na základě žádosti Rady, Evropské komise nebo Evropského parlamentu. 21 % tvoří stanoviska z vlastní iniciativy a informační zprávy a 9 % připadá na průzkumná stanoviska, o něž obvykle požádá země, jež předsedá EU.
Nový Strategický plán společné zemědělské politiky na období 2023-2027 (Strategický plán SZP), který připravilo Ministerstvo zemědělství (MZe), se zaměří na udržitelné zemědělství a ekologické hospodaření s ohledem na životní prostředí. Podle tiskové zprávy MZe zemědělci, potravináři a lesníci, prostřednictvím Strategického plánu SZP, získají přibližně 200 miliard korun (asi 8 miliard eur) z evropského a národního rozpočtu. Materiál ve středu schválila vláda.
Pod názvem „Sociální dialog v souvislosti s ekologickou transformací“ se v úterý 11. října 2022 uskutečnilo v Praze mimořádné zasedání skupiny Zaměstnanci Evropského hospodářského a sociálního výboru (EHSV), což je poradní orgán Evropské komise.
Potravinářská komora ČR (PK ČR) v úterý 11. října 2022 oslovila předsedu vlády Petra Fialu a další dotčená ministerstva dopisem, který podepsalo na dvacet asociací a svazů zastřešujících většinu výrobních podniků v rámci všech odvětví potravinářského průmyslu. Mezi jinými Svaz pekařů a cukrářů, Český svaz zpracovatelů masa, Českomoravský svaz mlékárenský, Svaz výrobců nealkoholických nápojů, Českomoravský cukrovarnický spolek a další.
To je mi překvapení, že? To nikdo nečekal?