Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 19.06.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Jak jste si možná v obchodech všimli, Cena vepřového masa v obchodech roste, uvádí ve své reportáži CNN Prima NEWS. Podle autora reportáže, chovatelé prasat navíc varují, že během příštích let může přijít další cenový šok. Podle nových evropských pravidel budou totiž zemědělci muset přestavět drtivou většinu poroden prasat. Některé odhady hovoří o tom, že kvůli takovému opatření může vepřové zdražit o dalších 50 procent.

Porodna prasat, podle reportáže, je místo, kde se narodí až patnáct selat. Přičemž prasečí maminka musí být ovšem zafixována v porodní kleci. „Kdyby tam byla na volno, neviděla by, že má ta selata pod sebou, a jak by si lehla, tak by byla úmrtnost nově narozených mláďat mnohem vyšší,“ řekl pro CNN Prima NEWS chovatel Jiří Horák.

Konkrétně jeho porodnu chovatelé před šesti lety kompletně předělávali. Tehdejší investice byla ve výši pěti milionů korun. Ale, farmáři, jak dále uvádí televizní reportáž, si zřejmě budou muset připravit další obnos peněz, protože se Evropská komise zavázala, že od roku 2027 skončí všechny klecové chovy. Podle Svazu chovatelů prasat tak bude potřeba, aby se každé místo prasnice zvětšilo o 30 až 40 procent. „Takže se do té stáje vejde o 40 procent prasat méně,“ upřesňuje svaz. „Ty investice nejsou malé, takže bychom byli nuceni chov zredukovat a možná i zrušit, což bychom nechtěli,“ dodal k tomu chovatel Horák.

Asociace sdružující evropské farmáře odhadla, jak dále v televizní reportáži zaznělo, že by kvůli nucené přestavbě poroden mohla skončit čtvrtina chovatelů v Evropě. „Spotřebitelé se musí připravit na to, že cena vepřového poroste – ne kvůli zemědělcům, ale kvůli evropské legislativě a řekněme kvůli ochraně životního prostředí,“ řekl k tomu agrární analytik Petr Havel. Chovatelů prasat v Česku i tak dlouhodobě ubývá. Jen za minulý rok klesl počet prasat o 11 procent.

A jaké jsou aktuální ceny masa? Podle dat Českého statistického úřadu kilo vepřové kýty nás vyjde na 150 korun, přitom ještě loni bylo o více než 20 korun levnější. Kuřecí prsní řízky zdražily oproti loňsku o devět korun na aktuálních 175 korun za jedno kilo. A nejdražší je tradičně hovězí maso. Konkrétně kilo hovězího zadního stojí 276 korun, ještě před rokem to bylo o bezmála 20 korun méně.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS