Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Českým zemědělcům, potravinářům a obchodníkům se v letošním prvním pololetí podařilo vyvézt z České republiky více agrárního zboží než ve stejném období loňského roku. Rostl agrární vývoz i dovoz, celkový obrat se meziročně zvýšil o 8,6 %. Vývoz posílil o 8,3 % a dovoz o 8,9 %. Více se vyvezlo zejména do zemí Evropské unie.
„Náš vývoz směřuje tradičně nejvíce do sousedních zemí, konkrétně do Německa a na Slovensko. Co je potěšitelné, že téměř ve všech zemích, kde působí naši agrární diplomaté meziročně vzrostl export. Nejvíce do Číny, Spojených arabských emirátů, na Ukrajinu a do Srbska. Potvrzuje se tak, že zřízení těchto postů a jejich rozšiřování je správným krokem,“ řekl ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Záporná bilance agrárního zahraničního obchodu ČR se zeměmi EU se v prvním pololetí roku 2024 meziročně zlepšila z 3,8 mld. Kč na 3 mld. Kč. Naopak bilance se třetími zeměmi se meziročně prohloubila ze 14,8 mld. Kč na 17,4 mld. Kč.
V celkovém agrárním zahraničním obchodě se v prvním pololetí meziročně nejvýznamněji zlepšila bilance u přípravků k výživě zvířat, piva, cukru a řepkových semen, a to zejména v Evropské unii. Meziroční zhoršení naopak nastalo u pšenice a vepřového a drůbežího masa s tím, že zhoršení salda je způsobeno zejména poklesem vývozu do zemí EU (pšenice) resp. nárůstu dovozů ze zemí EU (vepřové a drůbeží maso).
Pokud jde o země, kde působí čeští agrární diplomaté, téměř ve všech došlo k meziročnímu zvýšení agrárního exportu ČR. Nejvíce to bylo do Číny (o 164,9 %, nárůst exportu peří používaného k vycpávání a chmele), dále do Spojených arabských emirátů (o 31,9 %, zvýšení vývozu sýrů), na Ukrajinu (o 17,6 %, hlavně zvýšení vývozu přípravků k výživě zvířat), do Srbska (o 16 %, nárůst exportu přípravků k výživě zvířat a vajec), do Kanady (o 7,6 %, zejména zvýšení vývozu vína a cukrovinek bez kakaa) a do Japonska (o 4,1 %, výrazný nárůst exportu přípravků k výživě zvířat). Naopak v daném období v porovnání se stejným obdobím roku 2023 klesl export do USA (o 13,1 %, zejména snížení exportu potravinových přípravků).
Zemědělští diplomaté pracují v Číně, Japonsku, Kanadě, Spojených arabských emirátech, Srbsku, na Ukrajině a v USA. Další zástupci Ministerstva zemědělství jsou v Kazachstánu, Vietnamu, Velké Británii a nově též v Mexiku a Brazílii. Jejich úkolem je propagovat české zemědělské produkty, odstraňovat byrokratické překážky a zdarma pomáhat českým firmám při navazování obchodních vztahů.
ČR v prvním pololetí letošního roku nejčastěji exportovala zemědělské zboží do Německa (28,1 %), na Slovensko (19,2 %) a do Polska (8,5 %). Dováželo se nejčastěji z Německa (19,4 %), Polska (15,2 %) a Nizozemska (7,5 %).
Mezi nejvíce vyvážené položky patřily cigarety, přípravky k výživě zvířat, pekařské výrobky a potravinové přípravky. Nejvíce se dovážely například vepřové maso a sýry.
Detailní informace o agrárnímu zahraničnímu obchodu v prvním pololetí 2024 najdete na webových stránkách ministerstva zemědělství.