Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
„Seberte poslední zbytky své cti, uvědomte si, že na to nemáte, a podejte demisi!“ vzkázal české vládě předseda strany PRO (Právo Respekt Odbornost) Jindřich Rajchl na demonstraci více než 100.000 našich občanů, která se již po druhé, pod názvem Česko proti bídě, uskutečnila v neděli 16. dubna 2023 na Václavském náměstí v Praze.
„Krásné odpoledne Česká republiko,“ pozdravil více než 100.000 našich spoluobčanů Jindřich Rajchl s tím, že se přišli postavit „Fialové bídě“. „Už jsme tady!“ skandovali demonstrující občané. Dále připomněl, že 11. března 2023 se uskutečnila první demonstrace strany PRO, kdy se poté v mainstreamových médiích proti nim rozjela obrovská nepřátelská kampaň. Z lhaní proti organizátorům první demonstrace obvinil ministra vnitra Víta Rakušana a další politiky vládní koalice, kteří se, podle něho, snažili vrazit klín mezi organizátory této demonstrace a český národ.
Poté začal vypočítávat, co současná vláda „dokázala“ v posledních měsících. Mimo jiné uvedl, že, díky působení současné vlády byl u nás pokřiven právní systém, zavedena byla i cenzura, která zde nebyla od roku 1989. Rovněž vláda dostala naši společnost do takového stavu, že se dnes lidé bojí říci co si myslí, aniž by riskovali dehonestaci a ztrátu povolání. Zároveň k tomu dodal, že vláda a mainstreamová média lhala, že strana PRO chce vyvolat násilí, že budou střety s policisty. Podle něho jediný střet „způsobil nezákonný zákrok policie na základě přímého pokynu velitele zásahu. Pan Rakušan to ví a vědomě lže,“ poukázal Jindřich Rajchl na události, které se staly při minulé demonstraci Česko proti bídě. Při této příležitosti vyzval také přítomné hlídkující policisty, aby také oni šli v jednom proudu s demonstranty, neboť protilidová politika této vlády se týká i jich.
Jindřich Rajchl dále upozornil, že na náměstí není proto, aby vyjádřil náklonnost k jedné nebo druhé straně ukrajinského konfliktu, ale proto, aby se postavil za Českou republiku. Poté uvedl, že organizátoři demonstrace chtějí nenásilným občanským protestem dosáhnout pádu vlády, načež odpovědí mu bylo hlasité skandování publika: „Demisi! Demisi!“
Načež Jindřich Rajchl rovněž zhodnotil úroveň ekonomických opatření současné vlády, kdy ironicky reagoval na nedávná slova premiéra Petra Fialy, že vláda vše zvládla. Podle předsedy strany PRO vláda dokázala vytvořit rekordní dluh za jedno čtvrtletí, kdy udělala chybu v odhadech příjmů do státního rozpočtu, a to ve výši 60 miliard korun. Dále protiprávně snížila valorizaci důchodů pár týdnů po tom, co si vládní politici sami zvýšili platy. Vláda dokázala rozjet rekordní inflaci, čímž naše občany připravila o čtvrtinu jejich úspor. Dokázala „zdecimovat“ i Českou poštu. Kriticky se vyjádřil i k vysokým cenám potravin a odmítli doporučení jezdit nakupovat do Polska, čímž mínil prohlášení ekonoma Štěpána Křečka, který je ekonomickým poradcem premiéra. Načež dodal, že očekává, že ekonom důchodcům rovněž poradí, aby si jej vyzvedli rovněž v Polsku.
Poté dodal, že „oni dokázali vystrašit občany této republiky, že můžeme být cílem ruských jaderných hlavic. To je strach, který oni vyvolali. My strach nevyvoláváme, dělá to Černochová a celá jejich sebranka!“, prohlásil Jindřich Rajchl směrem k vládě, a zejména k ministryni obrany Janě Černochové, kterou ostře kritizoval.
Zároveň odmítl pokus vlády, jak si zajistit volební vítězství v příštích parlamentních volbách, tím, že by se u nás zavedla korespondenční volba. Poté dodal, že vláda nemá zájem udělat něco pro lidi, ale jen pro sebe. Vláda má zájem se „udržet u svých koryt“, konstatoval. Zmínil, že strana PRO i organizátoři demonstrace nabízeli vládě jednání, ale druhá strana nechtěla komunikovat. „Seberte poslední zbytky své cti, uvědomte si, že na to nemáte, a podejte demisi!“, vzkázal vládě.
Podle Jindřicha Rajchla drtivá většina lidí už tuto vládu nechce. „Přišli jsme zde jednoznačně říct, že chceme demisi a stát do rukou těch, kterým patří, a to jsou občané České republiky,“ sklízel nadšené ovace advokát. Současně uvedl, že strana PRO nepřestane, dokud neskončí současná vláda premiéra Petra Fialy. Poté pozval na podium další řečníky.
Načež místopředseda strany PRO Petr Vacek, který demonstraci skvěle moderoval, omluvil nemocnou senátorku Janu Zwyrtek Hamplovou, která k účastníkům demonstrace promluvila z obrazovky. A vyjádřila přesvědčení, že konec této vlády je »otázkou měsíců«, a vyzvala účastníky, aby se hlavně nenechali rozdělit.
Po ní již začali hovořit jednotliví přizvaní řečníci. Byli to například i známý blogger Daniel Sterzik alias Vidlák. Dále promluvil i zástupce mladší generace, vysokoškolský student Matěj Gregor. Vystoupil i expert na zdravotní právo Ondřej Dostál, který zkritizoval vládu a ministra Vlastimila Válka (TOP 09) za nedostatek léků i nedostupnou zdravotní péči u nás.
Na pódiu se také objevil i bývalý dlouholetý umělecký šéf Baletu Národního divadla Petr Zuska, který, speciálně pro toto shromáždění, složil píseň, jež pojmenoval příznačně „2023“. V ní zkritizoval především nálepkování typu »dezoláti«, »chcimírové« a »dezinformace«. Zároveň si, po jejím skončení, přizval na pódium i svého malé syna, přičemž prohlásil, že se při těchto demonstracích angažuje proto, jelikož mu jde o budoucnost našich dětí.
Dalším řečníkem byl i vojenský pilot a předseda Českého svazu letectví Václav Vašek, který se zaměřil na kritiku jedné z předchozích vlád, která zrušila u nás nejmodernější vojenské letiště v Žatci, a kdy Ústecký kraj měl poté hodně práce s tím, aby tento prostor vůbec byl využitý z hlediska nějaké průmyslové výroby. Obdobně zkritizoval i současnou vládu zrušit vojenské letiště v Plni-Líních, která, podle něho, jedná ve prospěch zahraniční soukromé firmy, zatímco letiště slouží českému státu. Dále negativně hovořil o snahách současné vládní moci, aby se konala mobilizační cvičení. Konstatoval, že, pokud by šlo o ochranu státu, tak to chápe, ale zároveň odmítl variantu, aby tyto mobilizační snahy nebyly ve skutečnosti jakousi přípravou na válku.
Stejně jako před měsícem nechyběl na pódiu ani předseda Asociace samostatných odborů (ASO) Bohumír Dufek, který konstatoval, že zdražují energie, stále rostou ceny potravin, zdražují se a chybí léky, zkrátka enormně rostou životní náklady. Podle něho současná vláda není vůbec schopna cokoliv změnit. „Hlavní ekonomický poradce nám radí, abychom jezdili nakupovat do zahraničí. To je totální devastace českého hospodářství. Vláda dělá z poctivých pracujících chudáky a z chudáků žebráky. Co je ale nejhorší, že morální hodnoty ustupují a lidé se začínají bát, zase říkat pravdu. Začíná nová totalita,“ prohlásil.
Dále upozornil, že ODS, jako největší vládní strana, již není pravicovou stranou. Uvedl, že její politika začíná být „jedna velká přetvářka, jedna velká lež“. Podle něho roste u nás klientelismus a populismus. Dále poukázal na to, že ODS podporuje zvrhlou „zelenou“ ideologii, jak ji vyjadřuje politika Green Dealu, který přijala Evropská unie. V jejím důsledku přijdou lidé o možnost si pořídit auto. Navíc, současná vláda snižuje počet poštovních poboček a finančních úřadů, jež slouží veřejnosti. Prostě tato vláda postupně snižuje životní úroveň našich občanů. Odsoudil skutečnost, že se lidé u nás již bojí hovořit otrvřeně o svých názorech. Dále uvedl, že tato vláda vůbec neví, jak připravit reformy, což ve svých předvolebních slibech propagovala, že je učiní, že je na to připravena. Načež dodal, že požádal premiéra Petra Fialu, aby svolal tripartitu neboli jednání Rady hospodářské a sociální dohody ČR k řešení těchto otázek. Ovšem, ten tuto zodpovědnost svolat a řídit tripartitu převedl na vicepremiéra a ministra práce a sociálních věcí Marina Jurečku a na deset dní odjel do zahraničí.
Poté Bohumír Dufek oznámil, že již na minulé, březnové demonstraci oznámil že odbory mají ideje, mají plán, a na rozdíl od vládní pětikoalice vědí, jak na to. Vzápětí tedy představil návrh Asociace samostatných odborů na řešení současné ekonomické situace. V prvé řadě je nutné oddělit do státního rozpočtu důchodový účet. Dosavadní důchodový systém by měl být zachován. Z proklamovaných 80 miliard korun úspor, chceme, aby se 40 miliard převedlo do důchodového účtu. To je zisky státních podniků, které u nás v předchozích letech vybudovaly generace občanů České republiky, a které, jak dále poznamenal, projídají vlády od roku 1990. Odbory dále chtějí, aby byly zlikvidovány všechny dotace solárním baronům z celého světa, kteří v České republice investovali. Načež položili řečnickou otázku: „Proč to říkám?“ Přičemž dodal, že bývalý ministr financí Miroslav Kalousek v letech 2010 až 20212 „rozházel“ 130 miliard korun, které byly připraveny na důchodovou reformu.
Jiným požadavkem odborů je i to, aby jednotlivá ministerstva uspořila celkem 40 miliard korun. Prostě, aby vedoucí pracovníci i úředníci věděli, jak se žije, to je stejným způsobem, jak žijí rodiny, které musí šetřit. Zároveň dodal, že již v roce 2011 odbory navrhovaly tehdejšímu premiérovi Petru Nečasovi, aby zrušil nepotřebná ministerstva jejich sloučením. V tomto případě šlo o sloučení ministerstva zemědělství a ministerstva životního prostředí, dále ministerstva školství a ministerstva kultury. Nejen, že se tak nestalo, ale současná vláda zřídila tři ministerstva navíc. Načež poté řekl: „Zrušme všechna tato ministerstva, které jenom čerpají své rozpočty z našich daní!“ Dále k tomu uvedl, že důvodem jejich zřízení bylo ve skutečnosti, že byla zřízena jako dobrá „koryta“ pro jejich spolustraníky.
„Jako symbol, vyzývám z tohoto místa politické strany, aby si příspěvky na poslance snížily o 50 %. Pro vaši informaci – každý poslanec dostane do svého badgetu 900.000 korun,“ dále řekl Bohumír Dufek. Zároveň dodal, že odbory žádají, aby církev, jako gesto dobré vůle, své restituční nároky, jež díky daním stále rostou, snížila na polovinu. Pro odbory by to byl jasný signál, že současné církevní činitelé nejsou těmi, jako byli „flanďáci“ z doby Rakouska-Uherska.
Podle Bohumíra Dufka dalším požadavkem odborů je zřízení zvláštní daně na vývoz kapitálu z České republiky. U nás existuje řada firem, které vyvážejí nezdaněný kapitál do zahraničí, a to díky tomu, že jsou tyto firmy registrovány v Nizozemí nebo v zemích daňových rájů. Stát jim, a celé naší společnosti, za to nabídne další investice do budování škol, dálnic i jaderných elektráren, zkrátka investic do všech částí chybějící infrastruktury. V této souvislosti předseda ASO uvedl, že je nehorázné, aby ředitel obchodní banky veřejně prohlásil, že nebude platiti daně. Načež dodal, že pokud jde o daň ze zisku, která je jedna z nejmenších, odbory navrhují, aby tato daň byla, minimálně na tři roky, zvýšena na 23 %.
Na druhé straně odbory nechtějí, aby se sahalo do současného systému DPH, jak je nastaven. Důvodem, podle něho, je to, že jak se zvyšují ceny, občané, jako zákazníci, platí, za kupované zboží, vyšší částky, takže tím již odvádějí vyšší DPH do státního rozpočtu. Proto Bohumír Dufek odmítá další zvýšení DPH. O celém problému kolem daní je připraven diskutovat s různými ekonomickými experty, kteří do České republiky přijíždějí ze zahraničí a přednášejí zde svá „moudra“, ale hlavně zde budují svůj osobní byznys.
V závěru svého vystoupení Bohumír Dufek konstatoval, že, díky snižování životní úrovně našich občanů, když o tom nebude vláda chtít jednat s odbory, odbory zorganizují demonstrace v ulicích, na náměstích, vytvoří blokády významných vládních budov, ale i objektů nutných pro chod státu. Zorganizují i stávky. Načež se zeptal demonstrujících, zda chtějí generální stávku. Odpovědí mu byl mohutný souhlas demonstrantů. Poté prohlásil: „Vyzývám všechny občany, kteří s námi jenom trochu cítí, vyzývám předsedy odborových svazů, vyzývám předsedy odborových organizací, vyzývám odboráře, aby se připravili. Kolegové a kolegyně, buďte s námi a my budeme s vámi.“
Předposledním řečníkem byl poslanec SPD Jaroslav Foldyna, který na této demonstraci „Česko proti bídě“ vystoupil poprvé. Načež uvedl, že „žijeme v době, kdy je lež považována za pravdu a pravda za zločin“. Zároveň to upřesnil: „Slyšel někdo od této vlády před volbami, že okrade důchodce? Slyšeli jste od nich, že zlikvidují český průmysl? Po třiceti letech – slibovali, že zavedou cenzuru? Ne, a přesto to dělají,“ prohlásil Jaroslav Foldyna. Podle něho nás současná vláda tahá do války. „Není to naše válka. Jsou to prachy, nad nimiž si mnou ruce v zámoří, jak je ta Evropa hloupá. Pochopil to už i Macron,“ zmínil poslanec SPD francouzského prezidenta. Během jeho projevu pískot demonstrantů zněl, nejen na adresu členů Fialovy vlády, ale i na adresu prezidenta republiky Petra Pavla či předsedy Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josefa Středuly, který se, podle Jaroslav Foldyny, stará o »bafuňáře« a ne o obyčejné lidi, přitom by měl vyhlásit generální stávku.
Závěrečné slovo opět patřilo Jindřichu Rajchlovi, který zdůraznil, že tato vláda musí pryč, což je, podle něho, v současné době zcela jasné.
Akce na Václavském náměstí skončila těsně před čtvrtou hodinou odpolední československou hymnou, to je včetně její slovenské části. Následně se účastníci demonstrace v mohutném průvodu vydali na pochod ke Strakově akademii, kam dorazili přibližně po hodině. Následovaly další oficiální projevy, které trvaly přibližně dvě hodiny. Demonstranti znovu vyzývali vládu premiéra Petra Fialy k demisi a skandovali „Hanba!“ Strana PRO plánuje i další akce, kterými bude stupňovat nenásilný tlak na vládu.