Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 22.02.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ukrajinští uprchlíci, kteří se v Česku chtějí usadit dlouhodobě, budou, podle zpravodajství redakce Novinky.cz, v dubnu moci požádat o zvláštní dlouhodobý pobyt. V případě kladného posouzení, jim to umožní mít jistotu, že u nás stráví dalších pět let s tím, že zároveň budou moci, po určité době, požádat o pobyt trvalý.

Vláda však chce ale pro udělení povolení zvláštního dlouhodobého pobytu, jak dále uvádějí Novinky.cz, zavést tak přísné podmínky, že je splní jen zlomek žadatelů. Žadatel například bude muset vydělávat ročně 440 tisíc korun hrubého.

Podle vlády je těžké určit, kolik žádostí skutečně přijde, poukazuje i na omezené kapacity ministerstva vnitra. Jazykem úředníka o tom píše v důvodové zprávě k nařízení, které má podmínky pro ukrajinské uprchlíky stanovit.

Podle Novinek.cz se v příslušném dokumentu, který zveřejnilo ministerstvo vnitra, uvádí, že, vzhledem k nedostatečným kapacitám na straně vnitra a „s ohledem na novátorské pojetí procesu zisku zvláštního dlouhodobého pobytu,“ je vhodné skupinu potenciálně úspěšných osob regulovat, aby celý proces proběhl co nejrychleji, aniž by zároveň ohrozil výkon ostatní migrační agendy. Proto bylo, na vládní úrovni, rozhodnuto v první vlně obsloužit přibližně 15 až 20 procent ekonomicky aktivních osob, píše se v daném dokumentu.

Na dotaz redakce Novinky.cz, zda jedním z důvodů pro přísná kritéria byla také snaha nezahltit úřednický aparát, Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra, odpověděla, že státní správa musí brát v potaz stávající kapacity.

Redakce Novinky k tomu dále sdělila, že celý proces má probíhat, co možná nejvíce automaticky, a podmínky budou platit plošně. Nerozlišuje se například, zda uprchlík žije v Praze, nebo v malé venkovské obci, vydělávat musí měsíčně alespoň 36.600 korun hrubého. V případě dvou osob, například matky s dítětem, pak dokonce přes 45.800 korun za měsíc.

Opět kvůli jednoduchosti, se nerozlišuje, kdo konkrétně domácnost obývá, jde o počet osob. Vládní návrh tak počítá s tím, že žadatel bude mít příjem 440 tisíc korun hrubého ročně, za každou další osobu v domácnosti se pak laťka zvyšuje vždy o 110 tisíc korun.

Podaří se to jen zlomku uprchlíků, většina má smůlu

Podle expertů jsou podmínky navržené tak, aby na ně dosáhl jen zlomek z více než 396 tisíc uprchlíků, kteří u nás nyní jsou, zdaleka to nebude vládou odhadovaných 15 až 20 procent z pracujících.

Ředitel Organizace na pomoc uprchlíkům Martin Rozumek l tomu redakci Novinky.cz sdělil, že „s výjimkou odborníků v Praze nebo ve větších městech, to lidé nesplní. Když mají normální práci v menším městě, budou mít smůlu.“

Stejný názor má i Filip Pertold z CERGE ekonomického institutu, podle něhož značná část osob, kteří o to požádají, na takto stanovenou výši svých příjmů, nedosáhnou. Protože, uprchlíci z Ukrajiny mají často problém najít u nás práci, která odpovídá jejich kvalifikaci.

Redakce Novinky.cz k tomu dále dodává, že ukrajinští uprchlíci sice mohou zůstat v režimu dočasné ochrany, ta však platí vždy jen na rok a poté musí žádat o prodloužení. V případě příměří nebo případného konce války na Ukrajině pak bude osud těchto lidí nejistý.

„Dočasná ochrana je primárně vázána na období konfliktu, po jeho skončení by již aplikována být neměla,“ uvedl již dříve pro Novinky.cz mluvčí ministerstva vnitra Ondřej Krátoška. Ukončit by ji, podle něho, musela Rada ministrů vnitra, tedy představitelé tohoto rezortu členských zemí EU, ochrana totiž platí na celém území Evropské unie.

Zaměstnavatelé návrh kritizují

I zaměstnavatelé proto usilovali o to, aby část uprchlíků získala větší jistoty, a mohla v Česku zůstat dlouhodobě.

„Při jednáních jsme říkali, že tu žadatelé musejí mít nějaký příjem. Laťku nicméně nastavoval stát, ne my,“ podotkl Jan Zikeš, vedoucí tajemník Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR.

Unie zaměstnavatelských svazů ČR již také, k tomuto návrhu ministerstva vnitra, již odeslala své připomínky. „Tento pobyt bude jen pro úzkou skupinu finančně velmi dobře zajištěných držitelů dočasné ochrany. Takto vysoce nastavené částky budou zřejmě také velmi odrazující a nepovedou lidi k získávání legálního zaměstnání. To považujeme za promarněnou příležitost,“ uvádí se v připomínkách Unie. „Předpokládáme, že pobyt získá výrazně nižší počet než očekávaných 15 až 20 procent,“ dále konstatují zástupci Unie zaměstnavatelských svazů ČR ve svých připomínkách.

Podle redakce Novinky.cz vláda chce, aby ukrajinští žadatelé o dlouhodobý pobyt, měli stanoveny i další podmínky. Například, že od loňského 1. července nesmí, tito žadatelé, pobírat humanitární dávku určenou pro uprchlíky, dále nemohou mít nedoplatky na zdravotním pojištění a jejich děti musí plnit povinnou školní docházku.

Žadatelé z řad ukrajinských uprchlíků se mají během dubna vyjádřit, zda o dlouhodobý pobyt požádají, pokud mají o něho zájem. Registrace osob, které splní státem dané podmínky, by pak měla probíhat od 1. září do konce letošního roku.

V budoucnu by se přísné podmínky mohly změnit, například při opakování registrací příští rok. „Další postup bude stanoven na základě vyhodnocení první vlny možnosti přechodu, s úpravou některých parametrů se počítá,“ uvedla Hana Malá z tiskového oddělení ministerstva vnitra.

  • Zdroj: Novinky.cz