Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 26.07.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Program „Oprav dům po babičce“ naznačuje, s jakou „nesnesitelnou lehkostí“ se dají utrácet dotační miliardy. Vypadnou z něj příliš drahé energetické úspory, uvádí autor komentáře v ekonomickém magazínu Finmag.

„Petr Hladík, ministr životního prostředí ve vládě, která nedávno oznámila, že se chystá utnout dotační hodokvas, připravuje patrně největší dotační akci v historii země. Je určena ekonomicky aktivním vlastníkům rodinného nebo rekreačního domu, kteří budou moci získat milion korun, anebo ještě více, na rekonstrukci své nemovitosti,“ píše v úvodu svého komentáře jeho autor.

Program „Oprava dům po babičce“ bude stát 40 miliard korun, které dorazí z EU. Pochopitelně jen tehdy, pokud vše klapne, schválí ho unijní administrativa a také česká vláda, podotýká autor komentáře.

Zároveň vysvětluje, že cílem má být pomoci lidem zrekonstruovat stojící nemovitosti tak, aby byla energeticky úsporná, což je sám o sobě bohulibý záměr. Úsporné nemovitosti nejenže sníží domácnostem náklady na energie, ale zvýší energetickou bezpečnost a budou mít kladný dopad na HDP. A povzbudí byznys: vydělají firmy, které zateplují budovy a montují fotovoltaické elektrárny, dodává autor komentáře.

Načež konstatuje, že ve srovnání s jinými evropskými dotacemi, například rozhlednami, ze kterých není nikam vidět, nebo luxusních hotýlků à la Čapí hnízdo, to nemusí vypadat jako nejhorší investice. „Ale může se jí stát,“ upozorňuje.

Podle něho je uvedený projekt pozoruhodný jak celkovými výdaji, tak i vysokou individuální dotací. U obdobných programů typu Zelená úsporám dosud stát vyplácel násobně méně.

Dotace, o kterou se zájemci mohou přihlásit už v září, je královsky štědrá také podílem na výši investice. Dosahuje dvou třetin nákladů. Její příjemce navíc bude moci od příštího roku na pobočkách stavebních spořitelen požádat o zvýhodněný úvěr, který pokryje rozdíl mezi výdaji a vyplacenou dotací, a to bez toho, aby dal dům do zástavy.

Podle autora komentáře je potom nasnadě otázka, jak se zmíněné investice promítnou do úspor? Dá se snad počítat s tím, že budou efektivní a úspory převáží? Upozornil, že europoslanec Luděk Niedermayer vycházel z kalkulací pro svůj dům a dospěl k závěru, že ministerstvo chystá program, jehož efektivita je „pod psa“. Za ušetřenou kilowatthodinu stát zaplatí pět korun.

Nebudou to příliš drahé úspory? A to je tady ještě třešnička na dotačním dortu. Je jí možnost čerpat dotaci na rekonstrukci rekreační nemovitosti. Stačí si do obce, kde stojí, nechat zapsat trvalé bydliště.

Nebude to nakonec nejčastější využití programu? V chalupě má vlastník minimální spotřebu, protože ji přes zimu téměř neobývá, takže efektivita dotace bude ještě nižší.

Podle autora komentáře vláda v rámci konsolidačního balíčku hodlá největší částku ušetřit na národních dotacích. Krok hájí slovy, že současný systém je neefektivní, a navíc se často zneužívá. Ne všichni jsou ale zloději a lze najít firmy, kterým to naopak uškodí. Nešlo by tedy místo tupých škrtů najít prostředky třeba tím, že by naopak stát celý přebujelý systém zefektivnil?

Komentář dále konstatuje, že ministr Petr Hladík na blogu pro Aktuálně.cz hájí program ve stylu rčení „z cizího krev neteče“. Jsou to přece evropské peníze, protože „program je financován z Modernizačního fondu. Jedná se o evropské finanční prostředky získané z výnosů emisních povolenek. Platí je tedy především ti největší znečišťovatelé ovzduší,“ upozorňuje ministr Hladík.

Pravda, odpustky za emise si kupují největší „ropáci“. Platí si tak právo vypouštět oxid uhličitý. Nasnadě je ale otázka: Kde na odpustky vezmou? Jak dále podotýká autor komentáře.

Vzápětí si našel i snadnou odpověď: V cenách, kterou za jejich produkci zaplatí spotřebitelé. Například v ceně za elektřinu z uhelné elektrárny. Z toho vyplývá, že náklady na zelenou politiku nesou téměř všichni. Zmíněných 40 miliard proto nejsou nějaké korporátní peníze, ale peníze veřejné.

„Oprav dům po babičce“ je projekt, ve kterém chudší část populace, která zpravidla bydlí v nájemních bytech, má dotovat bohatší část společnosti, majitele nemovitostí vesměs s nadprůměrnými příjmy.

Mnozí z příjemců chystaných dotací, kteří se chystali zateplit dům ze svých peněz, je teď naúčtují státu, a tak je vytáhnou z kapes odběratelů elektřiny nebo spotřebitelů, kteří nakupují u „ropáků“, píše autor komentáře.

Podle něho se nabízí otázka, zda už máme zateplené veřejné budovy, anebo zda by neměly větší přínos investice do stavby pasivních obecních bytů. „Obří přerozdělovací proces, který připravilo lidovci vedené ministerstvo, může vyvolat dojem, že nevíme, jak s miliardami utrženými za emisní povolenky naložit,“ konstatuje autor komentáře.

Načež dodává, že politici z KDU-ČSL to dobře vědí. „Cíl – nakoupit voliče (v tomto případě desítky tisíc voličů), kterých se jim zoufale nedostává, z programu čouhá jako sláma z bot?,“ dodává.

Přičemž čtenáře dále upozorňuje, že lidovci míří na svůj tradiční elektorát. Důkazem je líbivý padesátitisícový bonus za dítě, který si může příjemce dotace odnést.

  • Zdroj: Finmag.penize.cz