Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 04.01.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Energetický expert Pavel Janeček, který, po svém nuceném odchodu z funkce ředitele společnosti Pražská plynárenská, jelikož svými ekonomickými názory nevyhovoval radním na pražském magistrátě, nyní často veřejně prezentuje svými, odborně fundovanými rozbory energetickou politiku současné vlády. Před několika dny, na toto téma, poskytl rozhovor Parlamentní listům.

V tomto rozhovoru se zabývá otázku, na co se mají naši občané připravit, a co vlastně způsobuje stále rostoucí ceny za elektřinu a plyn. Podle něho jsou tyto důvody jasné. Za zvyšování cen energií může jednak politika EU, ale současně i energetická politika této vlády. Zároveň však upozorňuje, že nás, díky této politice, za pár let pravděpodobně čeká ještě větší cenový šok.

Podle Pavla Janečka lednem nového roku 2024 totiž přichází zdražení elektřiny nejen pro firmy, ale i pro řadu domácností. Přičemž premiér Petr Fiala tuto skutečnost dlouho zlehčoval s tím, že půjde jen o pár procent, ale, podle energetického experta, je realita úplně jinde!

Načež energetický expert k tomu uvedl, že cena elektřiny, jako komodity na burze, klesla o nějakých 10 procent, ale to není určující pro stanovení cen pro konečného spotřebitele v České republice. Určujícím faktorem je, za kolik se prodává elektrická energie dlouhodobě. Na podporu své argumentace poukázal na výsledky hospodaření třetího kvartálu společnosti ČEZ v loňském roce, které jasně říkají, za kolik ČEZ bude prodávat elektrickou energii, kterou vyrobí v letech 2024, 2025 a 2026. Tyto ceny se budou pohybovat na úrovni kolem 100 euro za MWh. Tedy, žádné snižování cen, jaké bylo předpovězeno premiérem Fialou, se konat nebude!

V případě druhé, regulované části, je to rovněž zcela zřetelné. Navýšení, které předpověděl Energetický regulační úřad (ERÚ), bylo, po mediálním tlaku, lehce sníženo, ale neřeší to vůbec nic. „Jde o atentát na český průmysl a trvám na tom,“ řekl Pavel Janeček v rozhovoru. Podle něho jde o finanční částky, které pro mnoho firem budou velmi těžko zaplatitelné. Načež dodal, že to sice neznamená, že firmy budou krachovat okamžitě, ale minimálně sníží svoje investice nebo je zcela zastaví. Sníží se tím jejich konkurenceschopnost a dramaticky poklesne marže.

Budování obnovitelných zdrojů není ekonomicky smysluplné

Na otázku redakce, proč se tak děje, Pavel Janeček odpověděl, že z jediného důvodu, a tím je budování obnovitelných zdrojů energie. Vyhýbá se termínu Green Deal, protože to se zelenou politikou nemá co dělat, to je pouze synonymum. Přičemž dodal, že obnovitelné zdroje jsou v zásadě špinavé. Ekonomicky jsou těžko smysluplné a drahé, ale zároveň musí být tzv. vyzálohovány. Záloha se dělá buď uhelnými elektrárnami nebo v lepším případě plynovými elektrárnami, které ale nemáme. Načež poukázal na nedávné vyjádření generálního ředitele ČEZ Daniela Beneše, který říká, že ČEZ musí vybudovat dva až tři tisíce MWh v plynových elektrárnách do roku 2030, ale musí k tomu zajistit také dostatečné množství plynu. Pavel Janeček k tomu dodává, že pokud by se mělo takové množství plynového výkonu v plynových elektrárnách vystavět, jen jeden z nich bude znamenat navýšení o 20 procent spotřeby elektrické energie. To označil za katastrofu. Zároveň konstatoval, že u nás se evidentně neví, co dělá levá ruka, a co pravá ruka. Na jedné straně se u nás snažíme ekologizovat, a na straně druhé, budeme chtít dovážet více plynu. Odkud asi? Dodal!

Podle Pavla Janečka rok 2024 bude pro firmy velice složitý. Budou totiž nuceny akceptovat vysoké ceny energií, a to bude pro ně obrovský problém.

Jak je to s dodávkami ruského plynu?

Na otázku, jak je to s dodávkami ruského plynu, což se z různých zdrojů potvrzuje, a přitom česká vláda tvrdí, že se Česká republika od ruského plynu odstřihla, Pavel Janeček uvedl, že ruský plyn k nám proudil konzistentně, přes LNG terminály, přestože byla tato informace z vládních kruhů, různými způsoby odmítána. Nyní sem začal proudit další ruský plyn, který pochází evidentně ze zásobníků na Ukrajině přes potrubní cestu. Jde o nějakých 12 milionů kubíků denně a děje se to zhruba od půlky října. Načež poznamenal, že zvláštní na tom je, že poradci ministra průmyslu Jozefa Síkely, ale i poradci premiéra Petra Fialy, toto nezaznamenali. Uvedl, že před Vánocemi ministr Síkela přitom tvrdil, že jsme se od ruského plynu zcela odstřihli. Na „Západě tuto naši úžasnou cestu odstřižení se od ruského plynu s obdivem sledují,“ řekl ministr Síkala. Dva dny poté už řekl, že sem ruský plyn proudí. Načež Pavel Janeček dodal, že tyto formulace jsou jednoznačně politickou záležitostí. Spíše jde o to, kdo s tím ruským plynem obchoduje. Vzhledem k tomu, o jak ohromné množství se jedná, musí s ním na území České republiky, podle energetického experta, obchodovat velké firmy.

Podle něho bychom se v České republice měli zabývat především tím, za jakou cenu se sem dostává alternativní plyn, protože, právě to je důležité. Z toho potom vychází, nakolik je český průmysl konkurenceschopný, a zda jsou lidé ceny energií vůbec schopni zaplatit. Podle Pavla Janečka se vláda a vládní koalice zabývá ideologickou stránkou věci s tím, že někteří politici a ekonomové to vidí jako cenu za energetickou bezpečnost České republiky. Vzápětí ale řekl: „Je bezpečnější plyn z Kataru? Je to určitě tak? Špičky Hamásu diktují příkazy svým bojovníkům na útočné operace právě z Kataru. Nejsem politik, abych to hodnotil, ale kladu tyto otázky,“ prohlásil Pavel Janeček v rozhovoru. Hlavním úkolem vlády má být, podle energetického experta, zajištění konkurenceschopnosti českých podniků a koupěschopné síly našich obyvatel. To je, podle něho, fundamentální záležitost. Měla by být i pro vládu.

Je reálné postavit najednou čtyři bloky jaderných elektráren?

Na otázku redakce, jestli je reálné postavit najednou čtyři bloky jaderných elektráren, jak se nedávno prezentovalo v médiích, Pavel Janeček odpověděl, že počátkem roku 2023 ministr Síkela opakovaně deklaroval, dojde ke schválení aktualizované státní energetické koncepce. Do konce roku 2023 nebyla dokonce ani předložena! Mezitím prochází ČEZ předvýběrem pro Dukovany. Přičemž se momentálně řeší tzv. bezpečnostní dotazníky a další věci. Takže, je to prostě určitý proces. Postavení čtyř bloků jaderných elektráren označil energetický expert za výkřiky. Načež k tomu uvedl, že pokud odstavíme uhelné elektrárny, které tvoří 50 procent energetického mixu České republiky, potom čtyři nové jaderné bloky jsou určitě nutné. Otázkou ale je, kdo je postaví, a z čeho? Na to jsou, podle něho, potřeba nejen stavební, ale i technologické kapacity. Zároveň dodal, že pokud jde o stavební kapacity, je k tomu potřeba cement, ale také kámen. Přičemž poslední kamenolom se u nás otevřel na začátku 90. let. Nevím, zda ty výroky o čtyřech nových blocích jsou dány chaosem, nekompetencí, anebo obojím, dodal.

Poté Pavel Janeček uvedl, že kdyby se první blok, z oněch čtyř, začal stavět v roce 2026, o deset let později může být hotový. Viděl k tomuto projektu určitý návrh s tím, že pokud by to, podle tohoto návrhu, vše běželo hladce, čtvrtý blok by teoreticky mohl být spuštěn v roce 2046!

To znamená 13 let poté, kdy by mělo v České republice dojít k odstavení uhelných elektráren, takže tuto mezeru nelze, u nás, čím pokrýt.

Jaderné elektrárny by dlouhodobě měly nahradit uhlí, ale časově je to ještě horší. Předseda představenstva ČEZ daniel Beneš říká, že budeme muset odstavit uhelné elektrárny už od roku 2026 z ekonomických důvodů, protože se nebude vyplácet je provozovat. To samé, podle Pavla Janečka, říká další podnikatel v elektrárenství Pavel Tykač. „Nebude to tím, že by se zdražilo uhlí, voda nebo vápenec, ale jsme u emisních povolenek. O ničem jiném to není. Mimochodem naše uhelné elektrárny jsou velmi dobře odsířeny a jejich exhalace jsou pochopitelně zveličovány. Pro nahrazení uhelných bloků i plynovými, které lze vystavět mnohem dříve, je třeba pětiletý propad. Pan Beneš říká, že ČEZ postaví první plynové bloky do roku 2028 nebo 2029,“ konstatoval Pavel Janeček.

Čeká nás dovoz elektřiny

Na otázku redakce, že když u nás začne docházet k odstavování uhelných elektráren, a jejich produkce elektřiny nebude ničím adekvátně nahrazena, zda to povede k dalšímu extrémnímu zdražení elektřiny, Pavel Janeček odpověděl, že pochopitelně ano. Podle něho dojde k dramatickému zdražení elektřiny. Tím, že elektrická energie tak masivně zdraží, bude tím pádem méně dostupná, a bude potřeba ji dovážet. „Jenže dovážet bychom měli výkon ve špičce, tedy ten nejdražší. Bázi ještě zvládneme, ale špičkový výkon budeme muset dovážet. Otázka je odkud. Z Německa, které ho samo nebude mít? Stát se vůbec na otázku energetiky nedívá s nějakým dlouhodobějším výhledem.je ale samozřejmé, že zaplatíme jakoukoliv cenu, protože zásadní je energii vůbec mít,“ řekl v závěru rozhovoru pro Parlamentní listy energetický expert Pavel Janeček.

  • Zdroj: Parlamentní listy