Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Ve Sbírce zákonů vyšla pod č. 259/2017 Sb. novela zákona o nemocenském pojištění. Ta mimo jiné obsahuje i úpravu eNeschopenky, která plně začne platit od 1.1.2019. eNeschopenka se bude týkat všech pojištěnců (tedy i příslušníků ozbrojených sil a OSVČ).
eNeschopenka usnadní komunikaci mezi lékaři, zaměstnavateli, zaměstnanci.
V současnosti je možná elektronická komunikace jen mezi lékařem a sociální správou. Lékaři mohou od roku 2010 elektronicky předávat údaje o vzniku dočasné pracovní neschopnosti, o jejím ukončení a například o změně režimu vycházek či adresy stonání.
Papírová neschopenka má 5 dílů, které se předávají mezi lékařem, nemocným zaměstnancem, zaměstnavatelem (mzdovou účtárnou) a okresní správou sociálního zabezpečení. A to následovně:
V první fázi v roce 2019 se zavede elektronická neschopenka se všemi jejími výhodami, ale stále bude možnost v pozměněné a zjednodušené formě vystavovat neschopenku i v papírové podobě. V první fázi je výhradně volbou jednotlivých lékařů, kterou formu zvolí.
Postup bude následující: lékař vystaví prostřednictvím portálu eNeschopenku, ta se hned zapíše do evidence. Zaměstnanec a pojištěnec obdrží papírový list průkazu práce neschopného pro účely zaměstnavatele a kontrol, také si oba budou moci kdykoliv ověřit údaje z neschopenky. Pokud lékař vystaví neschopenku v tištěné formě, zašle ji jako dosud poštou orgánu nemocenského pojištění, který ji převede do elektronické podoby.
Zaměstnavatelům přinese neschopenka snížení povinností vůči správě sociálního zabezpečení a možnost průběžného sledování a ověřování údajů o době pracovní neschopnosti svých zaměstnanců. eNeschopenky bude mít 3 díly (hlášení o vzniku DNP, průkaz práce neschopného, hlášení o ukončení DNP).
Zaměstnanec od lékaře obdrží pro své potřeby vytištěnou neschopenku, aby mohl doložit pracovní neschopnost zaměstnavateli, věděl, kdy má vycházky, kontrol atd. Zaměstnanec bude mít přístup do databáze PN.
S ohledem na datum účinnosti novely budou eNeschopenky testovány od 2. pololetí 2018 ve zkušebním provozu, takže jej budou moci vyzkoušet lékaři i zaměstnavatelé. Podle informací MPSV bude možné se na databázi pracovních neschopností připojit přes portál ČSSZ, přes rozhraní na systém u ČSSZ, prostřednictvím jednoúčelového zařízení (pro lékaře v rámci EET) nebo přes personální systémy zaměstnavatelů. V rámci zajištění ochrany osobních údajů bude přístup do databáze ČSSZ omezen a zveřejněny budou pouze nezbytně nutné údaje související s pracovní neschopností, jako např. datum začátku a konce pracovní neschopnosti (karantény) u příslušného zaměstnavatele, doba vycházek atd.
Doporučujeme všem zaměstnavatelům, aby předjednali se svými „závodními“ lékaři dobrovolné užívání elektronické neschopenky, a tím umožnili zavést co nejdříve povinné vystavování neschopenek pouze v elektronické podobě.