Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Světové ceny potravin se v dubnu, kvůli zdražení cukru a masa, poprvé za rok meziměsíčně zvýšily, v meziročním srovnání však vykázaly pokles téměř o 20 procent. Podle zpravodajství týdeníku Zemědělec to vyplývá z aktuální zprávy Organizace OSN pro výživu a zemědělství (FAO).
Index FAO, který sleduje ceny obilovin, rostlinných olejů, mléčných výrobků, masa a cukru na mezinárodních trzích, v dubnu meziměsíčně vzrostl o 0,6 procenta na 127,2 bodu. Proti loňskému dubnu je ale nižší o 19,7 procenta.
Podle hlavního ekonoma FAO Maximo Torera tím, že se ekonomiky zotavují z výrazného útlumu, bude se poptávka po potravinách zvyšovat, což však, podle něho, bude vytvářet tlak na růst cen potravin.
Zároveň upozornil, že k odvrácení výrazného růstu cen pšenice a kukuřice je klíčové prodloužení dohody umožňující vývoz ukrajinského obilí přes Černé moře.
Výrazný meziměsíční nárůst v dubnu vykázaly ceny cukru, jejichž index vzrostl o 17,6 procenta a dostal se na nejvyšší úroveň od října 2011. K růstu přispěly zhoršené vyhlídky na produkci.