Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 10.08.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Firma, jak ve svém zpravodajství uvádí Český rozhlas, je v úpadku je od loňského prosince. Důvodem přechodu na konkurz je skutečnost, že aktuální situace v huti negativně ovlivňuje prodejní proces společnosti, a v reorganizaci tak není možné pokračovat, sdělil mluvčí společnosti Patrik Schober. Úpadek lze řešit reorganizací, nebo konkurzem.

„V rámci prodejního procesu bylo diskutováno několik nezávazných nabídek, nicméně žádná z nich nedosahuje hodnoty ocenění podniku stanovené ve znaleckém posudku společnosti Deloitte, a není tak pro věřitele výhodnější než konkurz, což je podmínka pro pokračování v reorganizaci,“ uvedl Schober.

Dodal, že i v konkurzu ale bude firma usilovat o svůj prodej. Insolvenční správce chce transakci dokončit s investorem, který podal nejvyšší nabídku a avizoval, že převezme i všechny zaměstnance společnosti.

Firma na sebe loni v prosinci podala insolvenční návrh, protože jí huť, jako jediný zákazník, neplatila za služby, a dostala se tak do druhotné platební neschopnosti. V insolvenčním návrhu tehdy uvedla, že má vůči věřitelům závazky po lhůtě splatnosti převyšující 255 milionů korun.

„Společnost Tameh Czech se dostala do úpadku z důvodu druhotné platební neschopnosti v prosinci. Druhotná platební neschopnost vznikla nehrazením pohledávek ze strany Liberty Ostrava za dodanou energii a další produkty v celkové výši výrazně převyšující dvě miliardy korun. Výše nesplacených pohledávek byla pro společnost likvidační,“ řekl Schober. Podle něho není předpoklad, že by pohledávky ze strany Liberty Ostrava byly zcela uhrazeny.

Soud firmu posléze poslal do úpadku, a ta přestala huti dodávat energie. Věřitelé Tamehu v dubnu rozhodli o tom, že firma půjde do reorganizace. Usnesení o povolení reorganizace posléze vydal i soud.

Reorganizační plán počítal buď s dohodou s Liberty, k níž nedošlo, nebo s prodejem společnosti, která se snažila najít nového investora.

„Je velmi pravděpodobné, že negativní finanční stav Liberty Ostrava ve svém důsledku vedl i k nižšímu zájmu o Tameh Czech,“ řekl Schober.

Dodal, že větší část, z téměř 300 zaměstnanců Tameh Czech, je od ledna doma z důvodu překážek na straně zaměstnavatele a dostává 80 procent průměrné mzdy. Podle Schobera má firma dostatek financí na úhradu těchto mezd.

Český rozhlas k tomu dále uvedl,  že firma Tameh Czech je v areálu hutního podniku Liberty Ostrava. Obě společnosti byly úzce provázané ekonomicky i technologicky. Tameh je někdejší závod Energetika, který byl postaven jako součást tehdejší Nové huti, nynější Liberty. Tameh huti dodával elektřinu, různé plyny a páry. Liberty zase dodávala Tamehu palivo v podobě vysokopecních a koksárenských plynů, bez nichž se provoz energetické společnosti Liberty neobešel.

V roce 2019 se majitelem huti, která byla součástí původního koncernu ArcelorMittal, stal britský podnikatel Sanjeev Gupta se svým koncernem GFG Alliance a huť byla přejmenována na Liberty Ostrava. Přičemž firma Tameh ale zůstala majetkem společného podniku skupiny ArcelorMittal a polského holdingu Tauron. Liberty a Tameh se přely o ceny a placení prakticky hned od prodeje huti skupině Liberty.

Většina provozů Liberty Ostrava stojí od loňského prosince, kdy huti zastavila společnost Tameh Czech dodávky energií. Převážná část zaměstnanců huti je od té doby doma, od června je firma rovněž v úpadku.

Před časem oznámila plán hromadného propouštění, z huti by mělo na podzim odejít 2300 zaměstnanců ze současných více než 4000, a začala odstavovat koksovnu. Liberty Ostrava vyrábí ocel hlavně pro stavebnictví, strojírenství a petrochemický průmysl.

  • Zdroj: Český rozhlas