Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Celozávodní dovolená by mohla být v zimě místo v letních měsících. S takovým návrhem přichází ekonom Radim Dohnal. Řekl to v rozhovoru s poradcem premiéra Štěpánem Křečkem ve vysílání televize CNN Prima NEWS. Podle něho by průmyslové provozy mohly tímto způsobem výrazně ušetřit na energiích. Zástupci zaměstnavatelů přiznávají, že některé firmy o tomto opatření uvažují. Předseda Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS) Josef Středula takový nápad zkritizoval.
CNN Prima NEWS ve své reportáži představila průmyslový podnik, do kterého na dvousměnný provoz chodí 400 zaměstnanců. Ti vyrábí slitiny z hliníku, zinku nebo plastu. Firma má čtrnáctidenní celozávodní dovolenou v červenci, a to hlavně kvůli svým zaměstnancům, kteří mohou trávit volný čas s dětmi, které v té době mají prázdniny. „Neumím si představit, že by si naše společnost vzala celozávodní dovolenou třeba na jaře, kdy naši zákazníci očekávají dodávky a my bychom přestali dodávat a obráceně v létě, kdy naši zákazníci mají celozávodní dovolenou,“ řekl k tomuto nápadu Jan Lát, vedoucí ekonomického týmu společnosti BENEŠ a LÁT.
Někteří odborníci, podle CNN Prima NEWS, v tom ovšem vidí potenciální úsporu pro společnosti podnikající v energeticky náročných oborech. „Elektřina v létě bude velmi levná a v zimě velmi drahá s tím, jak budeme mít menší stabilní dodávku z uhlí a jádra a větší podíl z obnovitelných zdrojů,“ vysvětloval ekonom Radim Dohnal. „Provozy, které šlo omezovat a přizpůsobovat výrobu, už v minulosti zohledňovaly ceny energií,“ uvedl k tomu Jan Rafaj, prezident Svazu průmyslu a dopravy.
Zatímco v zimě by firma mohla platit 200 eur za jednu megawatt hodinu, v létě to může být jen 30 euro. „Když deset procent té úspory dá zaměstnanci, tak motivace může být podstatná,“ dodal ekonom Dohnal.
Odboráři se proti takovým návrhům důrazně ohrazují. „Toto se nedá nazvat jinak než socialistická myšlenka rádoby kapitalistického ekonoma,“ nechal se slyšet předseda ČMKOS Josef Středula. Celozávodní dovolenou musí zaměstnavatel ohlásit minimálně čtrnáct dní dopředu. Standardně se termín pracovníci dozvídají několik měsíců před jejím začátkem.