Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 19.07.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Průměrný starobní důchod by měl, podle ministerstva práce a sociálních věcí, činit 20.700 korun. Po nové valorizaci se zvedne asi o 400 korun, což znamená, že na výplatu důchodů půjde ze státního rozpočtu 13 miliard korun. Poslanecká sněmovna v současné době projednává novelu zákona, která by měla růst důchodů přibrzdit. Lednové valorizace se ale prý, podle ministra práce a sociálních věcí Mariana Jurečky (KDU-ČSL), nedotkne!

Projednávání této novely zákona o snížení valorizace důchodů bylo totiž jedním z impulsů pro rozhovor stanice Radiožurnál Českého rozhlasu s ministrem Jurečkou.

Radiožurnál v rámci rozhovoru nejprve uvedl, že výdaje na důchody rostou a zvyšují se rychleji než příjmy s tím, že loni šlo na penze 600 miliard korun, letos to bude již 690 miliard. Přitom důchodové pojištění bude asi 80 miliard v minusu. Načež poté se ministra Jurečky redaktorka zeptala, zda, když projde ve sněmovně novela zákona, která má snížit valorizaci důchodů, tak se toto snížení oficiálně plánované lednové valorizace nedotkne?

Ministr Jurečka odvětil, že lednové valorizace se tato změna vůbec nedotkne. Zároveň podotkl, že se asi nedotkne ani řádných valorizací v příštích dvou nebo třech letech. Růst reálných mezd sice teď asi zvolna nastane, ale musí dohnat ztrátu, která vznikla v roce 2022. Až poté, co se odmaže, se bude započítávat výše růstu reálných mezd do výše budoucích důchodu. Platí, že teď i v budoucnu budou důchody valorizovány plně o inflaci a o jednu třetinu růstu reálných mezd. „To znamená, že důchody v budoucnu vždy porostou,“ zdůraznil Marian Jurečka.

Ministr dále uvedl, že stát má za sebou mimořádnou červnovou valorizaci, která pokryla předchozí měsíce s vyšším inflačním růstem. „Teď nám zůstává inflace přes jedno procento, kterou musíme dokrýt v důchodech. To se právě dokryje a projeví v navýšením o 400 korun, které bude 1. ledna. Tato novelizace se primárně týká podmínek pro předčasné důchody, abychom neopakovali rok 2022,“ řekl Marian Jurečka.

V další otázce redakce připomněla, že ve středu, což je dnes, má Poslanecká sněmovna hlasovat o novele, která mění pravidla pro valorizaci důchodu, a také zavádí pravidla pro předčasné důchody. Načež dodala, že k novele zákona bylo předloženo cca 20 pozměňovacích návrhů od opozice. Takže položila otázku, zda se vládní pětikoalice dohodla, že bude pro některé z nich hlasovat?

„Pro žádný z pozměňovacích návrhů opozice hlasovat nebudeme, protože všechny návrhy jdou proti smyslu celého záměru důchodové reformy. Má za cíl stabilizovat důchodový systém tak, aby bylo nejen na důstojné důchody dnes, ale i pro jejich děti a vnoučata,“ odpověděl Marina Jurečka.

Poté dodal, že stát musí zajistit úpravy, které znamenají, že některé kroky a tempa se o něco zpomalí, ale změny povedou k tomu, že důchody v budoucnu porostou. Sice o něco pomaleji, ale, podle něho, je to jeden z nástrojů, který naší zemi dává šanci, abychom u nás měli na důstojné důchody dětí a vnoučat současných důchodců.

V další části rozhovoru zaznělo, že deficit důchodového pojištění 80 miliard bude rekordní. Na vyrovnané důchodové spoření novela úpravy valorizací ani v budoucnu stačit nebude. Proto se také redaktorka zeptala, jaké jiné zdroje na výplatu důchodu ministerstvo práce a sociálních věcí využívá či využije?

„Deficit bude velmi vysoký a v příštích letech se začne opakovat pravidelně. Pokud nic neuděláme, tak nám v roce 2050 naroste na roční hodnotu více než minus 350 miliard. Proto děláme celou důchodovou reformu,“ odpověděl Marian Jurečka.

Podle něho ministerstvo má opatření, která se týkají jednak drobného zpomalení v oblasti valorizace a výměry nových důchodů, ale zároveň dělá opatření, která se týkají i výše odvodů u osob samostatně výdělečně činných nebo v lidí pracujících na dohody o provedení práce. „To jsou důležité změny, které pomohou ke stabilizaci důchodového systému,“ konstatoval.

Na otázku redakce, že ministerstvo práce a sociálních věcí chce zvýšit výběr sociálního pojištění, a to například tím, že bude více vybírat od takzvaných dohodářů, ministr Jurečka odvětil: „My budeme lidem garantovat něco, co teď garantováno nemají. Dnes člověk, který pracuje na dohody, tak si myslí, že pracuje, má příjem. Mnoho lidí si myslelo ještě do doby covidu, že tam je i pojistné. Doba covidu jim vystavila první varovný signál v tom, že najednou neměli nárok na podporu ze strany státu, například na ošetřovné.“

My jasně říkáme, že když tito lidé budou mít minimální odvody, tak budou mít také nárok na důchod. V případě živnostníků bude výrazně vyšší než doposud. Jsou to kroky, které přináší větší jistoty,“ dodal.

Poté se rozhovor stočil směrem k otázkám zaměstnanosti a dostatku pracovní síly na trhu práce u nás. Marian Jurečka k tomu uvedl, že cestou, jak výběr posílit, je mít co nejmenší nezaměstnanost a dokázat získat pracovní sílu, kterou naše republika potřebuje. „Nedostatek pracovní síly je největším limitem rozvoje firem a naší ekonomiky. Protože vymíráme, tak si musíme do budoucna uvědomit, že tu budeme potřebovat například udržet lidi, kteří přišli z Ukrajiny. Aby významná část zůstala v budoucnu u nás a pracovala,“ prohlásil.

Podle něho to jsou konkrétní kroky, které mohou nejenom dnes, ale i v budoucnu pomoci české společnosti, našemu pracovnímu trhu a povedou k vyšším odvodům na sociální pojištění, za kterých každý měsíc stát platí výdaje na důchody.

  • Zdroj: Český rozhlas