Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 20.09.2023

„Jedním z nejméně pochopitelných kroků vlády ČR v případě hledání úspor ve státním rozpočtu je dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti i pro zemědělskou půdu. Tento krok je zcela v rozporu se, v současnosti vládou deklarovanou, snahou o zlevnění potravin." 

Odhadem se jedná o 1,9 mld. korun, které zemědělci zaplatí navíc za daň z nemovitosti. Zde si vláda zřejmě neuvědomuje, že se toto zvýšení daně z nemovitosti bude muset projevit v nákladech zemědělských podniků, což společně s krácením národních dotací a dalšími kroky v rámci konsolidačního balíčku bude mít dalekosáhlé následky pro celé odvětví zemědělství a výroby potravin v Česku a na další pokles soběstačnosti.

Velmi neférový je pak přístup státu v případě tzv. půdy mimo produkci. V současné době jde o minimálně 4 %, do budoucna i více procent půdy, které musí zemědělec „nechat ladem“, na které nemůže hospodařit. Dokonce i za takovou půdu, kterou nemůže použít k podnikání, musí platit dvojnásobně vyšší daň z nemovitosti!

Poté, co vláda zemědělcům již na podzim vzala 46 % národních dotací, a teď plánuje další škrty, jde sama proti vlastním cílům a také závazkům vůči Evropské unii. S takto osekanými dotacemi, s dvojnásobnou daní z nemovitosti a vyšší sazbou daně z příjmu, bez podpor pro lepší životní podmínky chovu skotu a dalším krácením národních podpor bude pokračovat likvidace citlivých komodit, jako je maso, ovoce nebo zelenina.

Takto není možné provozovat udržitelné zemědělství. Vláda tímto šetří na špatném místě. Naši obyvatelé to pocítí na snížené dostupnosti lokálních potravin, zvýšené závislosti na dovozech ve smyslu kvality, ceny i dostupnosti.“

Vyzýváme poslance, aby nezvyšovali daň z nemovitosti na zemědělské půdě a nezhoršovali tak konkurenceschopnost našich zemědělců.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR