Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 06.05.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL) dohodl v středu 4. května 2020 večer na jednání Rady ekonomických ministrů posílení podpory pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví o 540 milionů korun. Podpora bude rozdělena zejména do sektoru vepřového, drůbeže, mléka, jablek a brambor. Dalších 500 milionů korun půjde na nákup potravin a zemědělských komodit do Správy státních hmotných rezerv. Podle tiskové zprávy Ministerstva zemědělství ČR navýšení rozpočtu bude ještě muset schválit vláda.

„Podařilo se mi dojednat s ostatními ekonomickými ministry posílení podpory z evropské krizové rezervy o 540 milionů korun z národních zdrojů. Celkem tak zemědělci dostanou navíc 810 milionů korun. Rozdělíme je zejména odvětvím, která jsou ohrožená například vysokými cenami energií, hnojiv nebo současnou složitou situací na mezinárodních trzích. Příspěvky proto dostanou chovatelé prasat, drůbeže a krav na mléko. Podporu dáme také pěstitelům jablek a brambor. Více než kdy dříve si nyní stále více lidí uvědomuje, jak důležité je podporovat vlastní zemědělskou produkci a také soběstačnost.  Naším úkolem je zajistit dostatek potravin pro obyvatele,“ řekl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.

Koncem března Evropská komise představila podpůrná opatření pro nejvíce ohrožená zemědělská odvětví. Z této mimořádné finanční pomoci EU dostala Česká republika 270 milionů korun, které mohla z vlastních zdrojů navýšit o 200 %, tedy o 540 milionů korun.

Dalších 500 milionů korun ze státního rozpočtu poslouží ke zvýšení státních hmotných rezerv, konkrétně k nákupu potravin a zemědělských komodit jako strategických zásob pro nenadálé situace.

„V nejisté době, ve které jsme se ocitli, je důležité myslet strategicky a být připraveni na všechny scénáře. Proto jsem rád, že jsme se dohodli na navýšení rozpočtu pro nákup potravin do státních hmotných rezerv,“ uvedl ministr Nekula.

K ulehčení ekonomické situace zemědělců pomůže také letošní navýšení záloh na přímé platby z 50 na 70 procent. Mají také možnost letos mimořádně využit úhory, které dosud musely povinně ležet ladem, pro produkci pícnin a bílkovinných plodin.

  • Zdroj: Ministerstvo zemědělství ČR