Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Zemědělský svaz ČR (ZS ČR) nesouhlasí s nesmyslně nízko nastavenou hranicí návrhu daně z mimořádných zisků na zemědělské podniky, kde výroba elektrické energie, či prodej pohonných hmot tvoří vedlejší doplňkovou činnost. V tiskové zprávě ZS ČR se uvádí, že podle vládního návrhu by tato hranice měla být ve výši 5 milionů Kč příjmu. Řada zemědělských podniků vyrábí elektrickou energii v bioplynových stanicích a ve vlastních čerpacích stanicích prodává pohonné hmoty.
V současné době v České republice funguje kolem 500 bioplynových stanic, z toho 400 zemědělských, které zajišťují kolem tří procent výroby elektrické energie. „Pokud budou do mimořádného zdanění zahrnuty i tyto provozy, které jsou doplňkovou aktivitou zemědělských podniků, hrozí, že je jejich provozovatelé uzavřou,“ říká předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha. Provoz bioplynových stanic je totiž mimořádně závislý na vstupních nákladech, které od počátku energetické krize několikanásobně vzrostly a jejich nárůst odpovídá růstu cen za prodanou elektřinu.
Kouzlo se navíc ukrývá v detailu, píše se v tiskové zprávě ZS ČR. Přičemž se v ní dále uvádí, že do daňové regulace by se měly zahrnovat mimořádné příjmy z výroby elektřiny a prodeje pohonných hmot, ale zvýšenou sazbou by byly zatíženy veškeré příjmy. „Hrozí, že dojde k dalšímu snížení a dalšímu růstu cen energií, což zvýší nároky na státní rozpočet,“ tvrdí Martin Pýcha. Kromě toho dojde k reálnému poklesu příjmů zemědělců, což se promítne i do utlumení dalších provozů.
Zemědělský svaz ČR proto navrhuje zvýšit limitní hodnotu mimořádných zisků z výroby elektrické energie a prodeje pohonných hmot z navrhovaných 5 milionů Kč na 50 milionů Kč. Jako další podmínku navrhuje zavedení podmínky minimálně 75 % podílu těchto činností na celkových tržbách podniku.