V Praze dne 5. ledna 2022
Vážený pane premiére,
dnes společně zasedala představenstva Agrární komory České republiky a Zemědělského svazu České republiky, které jednomyslně přijaly následující závěry:
- Přestože naše organizace zastupují významnou část podnikatelských subjektů všech velikostí a forem a výrobního zaměření, které obhospodařují více než 60 % zemědělské půdy a produkují více než 80 % zemědělských komodit a potravin, nebyly do budoucího Programového prohlášení vlády zohledněny žádné naše připomínky.
- Do dnešního dne neproběhlo oficiální projednání našich připomínek se zástupci koaliční vlády.
- Jsme znepokojeni, že během několika dnů má dojít k zásadním úpravám tzv. Strategického plánu SZP EU, který se za účasti všech odborných nevládních organizací a zástupců občanské společnosti transparentně projednával po dobu téměř dvou let.
- Nesouhlasíme zejména se zavedením zastropování přímých plateb a s významným navýšením tzv. redistributivní platby (platby na první hektary), která má být podle některých doposud neoficiálních informací až na neakceptovatelné úrovni 30 % obálky přímých plateb, čímž by se Česká republika naprosto vymykala plánované skutečnosti v ostatních členských státech Evropské unie.
- Připomínáme, že náš největší a produkčně nevýznamnější soused Německo nebude nejenom zavádět nástroj zastropování podpor v prvním pilíři, ale chystá se zavést pouze 12% redistributivní platbu, která navíc v kontextu Německa znamená relativně nižší sazbu vůči základní platbě BISS.
- Stejně tak většina ostatních členských zemí bude v tomto období, kdy je poprvé redistributivní platba zavedena na unijní úrovni povinně, zůstávat na povinném minimu, tedy na 10 %.
- Extrémně nastavená výše platby na první hektary povede nejen k nerovnosti podmínek pro zemědělské podnikatele, ale také povede k výraznému navýšení cen půdy a nájmu, což bude znamenat existenční problémy i pro menší soukromé podnikatele, kteří z cca 50 % hospodaří na pronajaté půdě.
- Tato opatření se dotknou zemědělců, kteří produkují významnou část českých potravin a surovin pro tyto potraviny a kteří již nyní čelí extrémním inflačním tlakům. Těm nezbyde nic jiného než ztrátovou výrobu ukončit, což se negativně projeví v potravinové bezpečnosti České republiky a v extrémním růstu cen potravin pro české občany. Kromě současné energetické chudoby tak v roce 2022 a později čeká mnoho domácností také chudoba potravinová.
- Naše lesnictví prochází historicky největší kalamitou. Upřednostnění mimoprodukčních funkcí v lesích ve vlastnictví státu významně ohrozí vyváženost základních pilířů trvale udržitelného hospodaření v lesích – ekologického, ekonomického a sociálního. Lze očekávat i fatální dopady do zaměstnanosti a do navazující zpracovatelské vertikály včetně existujících a historicky státem podpořených investic do zhodnocování dříví jako obnovitelné suroviny.
- Návrhy na rozšiřování velkoplošných nejpřísněji chráněných území v kulturní krajině je nutné projednat v odborné diskuzi, zejména s ohledem na kulturní krajinu a obyvatele, již v území žijí. Upozorňujeme na vysokou míru finanční zátěže pro státní rozpočet vznikající při správě těchto území.
- Doposud se jednalo o vládním prohlášení “o nás bez nás”. Důrazně požadujeme, abychom byli k současným i budoucím zásadním jednáním o agrární politice přizváni a náš většinový názor byl respektován.
S pozdravem
Ing. Jan Doležal v. r.
Agrární komora České republiky
Ing. Martin Pýcha v. r.
Zemědělský svaz České republiky