Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 18.05.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Vláda ČR plánuje dosáhnout úspor ve státním rozpočtu na letošní rok také snižováním národních zemědělských dotací. Zemědělský svaz ČR (ZSČR) na to reaguje svým stanoviskem, které bylo zveřejněno na webu ZSČR. Načež v něm uvádí, že v tzv. konsolidačním balíčku chce vláda snížit dotační výdaje Ministerstva zemědělství ČR o 10,2 miliard korun, přičemž není jasné, nakolik se to dotkne zemědělství, u kterého národní dotace byly již sníženy v loňském roce z 5 miliard na 2,7 miliardy korun.

Toto, vládou předkládané, krácení národních podpor Zemědělský svaz ČR vnímá jako bezprecedentní zásah do budoucnosti výroby kvalitních lokálních potravin v České republice, dále jako výrazné oslabení až ochromení fungování zemědělských podniků zejména v porovnání s výhodami, které pobírají zahraniční farmáři, a v neposlední řadě i jako nesystémový a nemoudrý krok, který bude mít negativní následky a podepíše se především na živočišné produkci a výrobě tzv. citlivých komodit, jako je ovoce nebo zelenina. Zemědělský svaz ČR ve stém stanovisku zdůraznila další negativum vlády, a to, že vláda dokonce omezuje podpory tzv. welfare zvířat, čímž jde proti vlastnímu programovému prohlášení a proti závazkům, které má vůči Evropské unii.

Zemědělský svaz ČR dále uvádí, že zemědělců se výrazně dotkne i dvojnásobné zvýšení daně z nemovitosti a zvýšení sazby daně z příjmu právnických osob. Dosavadní pokles soběstačnosti tak bude pokračovat, což bude mít dalekosáhlé následky pro celé odvětví zemědělství a výroby potravin v Česku.

„Vláda si zřejmě neuvědomuje, že poté, co zemědělcům již na podzim vzala 46 % národních dotací a teď bez dalšího upřesnění plánuje škrty o 10,2 miliard, jde sama proti vlastním cílům a také závazkům vůči Evropské unii. S takto osekanými dotacemi, s dvojnásobnou daní z nemovitosti a vyšší sazbou daně z příjmu, téměř bez podpor pro lepší životní podmínky zvířat a dalším krácením národních podpor bude pokračovat likvidace citlivých komodit, jako je maso, ovoce nebo zelenina. Takto není možné provozovat udržitelné zemědělství. Vláda tímto šetří na špatném místě. Naši obyvatelé to pocítí na snížené kvalitě a dostupnosti lokálních potravin, naprosté závislosti na dovozech ve smyslu kvality, ceny i dostupnosti,“ upozorňuje Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Zemědělský svaz ČR, jako jednající strana tripartity, ve svém stanovisku zároveň konstatuje, že jejich zástupci nebyli přizváni k diskuzi při přípravě tohoto balíčku vládních opatření. „Vláda tímto popírá samotnou podstatu tripartity, když jedná o nás, ale bez nás,“ uvádí Martin Pýcha.

Zemědělský svaz ČR dále poukazuje na to, že po dlouhém období růstu nákladů v podobě rostoucích cen hnojiv, krmiv a energií se zřejmě vláda rozhodla české zemědělce udržet v režimu vysokých nákladů, a po pomalém snižování těchto nákladů, se rozhodla zvýšit daň z nemovitostí. „Pro zemědělce to bude znamenat další ránu v podobě růstu pachtů, které jim již rostou v souvislosti s nespravedlivě stanovenou vyšší platbou na první hektary,“ uvádí se ve stanovisku Zemědělského svazu ČR.

Zemědělský svaz ČR na druhé straně oceňuje, že vláda zachovala možnost odpočtu spotřební daně za spotřebovanou naftu, tzv. zelenou naftu. Ovšem, současně upozorňuje, že převedení veškeré agendy na normovanou spotřebu, tzv. normativy, znamená další znevýhodnění živočišné výroby, pro kterou jsou stanovené hodnoty výrazně nižší oproti skutečné spotřebě. Na rozdíl od normativů pro polní práce, kde naopak normovaná spotřeba se značnou rezervou skutečnou spotřebu paliv přesahuje. „Vláda touto úpravou u zelené nafty opět upřednostňuje jednodušší rostlinnou výrobu oproti živočišné,“ komentuje toto rozhodnutí vlády Martin Pýcha.

Zemědělský svaz ČR zároveň vítá snížení DPH u potravin. „Jsme rádi za jakékoliv snížení DPH u potravin, byť zřejmě půjde jen o kosmetickou úpravu a je velmi diskutabilní, nakolik se to projeví na skutečné finální ceně v obchodech. Bude to záležet na tom, zda obchodníci snížení DPH promítnou celé, nebo si část vstřebají do svých marží,“ uzavírá své okomentování navrhovaných úspor v českém zemědělství, jak byly představeny ve vládním „konsolidačním balíčku“ Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR