Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 24.07.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Velkým tématem posledních měsíců je důchodová reforma. Ve čtvrtečním pořadu TV NOVA Naše Česko o tom hovořila prezidentka sdružení Senioři ČR Jana Ouředníčková.

„Důchodová reforma v tuto chvíli řeší pouze aktuální problém veřejných financí. Nevidím tam žádnou vizi do budoucna, které by rozuměli ti ve středním věku nebo ti mladí. Je to jen látání momentální díry v rozpočtu,“ prohlásila v úvodu pořadu Jana Ouředníčková.

Přitom vize je, podle ní, u takového tématu extrémně důležitá, stejně jako reforma samotná. „Proto bych si představovala, že bude představena a odhlasována v takové podobě, aby se do ní dlouho nemuselo zasahovat. Aby se nestalo to, že bude každá vláda tu reformu od podlahy měnit,“ obává se.

Potenciálních řešení je podle prezidentky sdružení Senioři ČR řada. Jedno z nich by například mohlo být, že každý, kdo je výdělečně činný, si od první výplaty začne povinně spořit na důchod. „Ale jen část a s tím, že druhou část by mu přispíval zaměstnavatel,“ nastínila jeden ze svých nápadů.

Podle pořadu TV NOVA se mnozí odborníci u nás shodují, že s reformou důchodů souvisí i reforma školství. „Bezesporu. Ano, bezplatné školství, ale pouze v případě, že ten, kdo vystuduje, se zaváže, že bude deset let pracovat v Česku. A pokud ne, tak by se studium muselo hradit jako v zahraničí,“ zmínila Jana Ouředníčková.

Někteří lidé, v závislosti na práci nebo zdraví, podle ní potřebují do důchodu dříve, jiní později. To by prý mohl vyřešit postupný odchod do důchodu. Ten si prezidentka sdružení Senioři ČR Jana Ouředníčková představuje tak, že ve chvíli, kdy by se člověk necítil na pětidenní pracovní zátěž, mohl by pracovat dny jen čtyři, snížil by se mu tak o 20 % plat, ale stát by mu začal přispívat už 20 % z jeho důchodu.

Podle Jany Ouředníčkové by to bylo výhodné jak pro stát, který by nemusel vyplácet celou částku, tak i pro lidi, kteří by měli více času na odpočinek. „Byla bych zdravější a spokojenější. Přece není smyslem života, abychom jen pracovali, pracovali, pracovali a pak zničehonic mnoho let nic nedělali,“ uzavřela svůj náhled na to, jak by, podle ní, měl stát přispět k důchodové reformě.

  • Zdroj: TN.cz