Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 12.10.2022
  • Autor: Miroslav Svoboda

Potravinářská komora ČR (PK ČR) v úterý 11. října 2022 oslovila předsedu vlády Petra Fialu a další dotčená ministerstva dopisem, který podepsalo na dvacet asociací a svazů zastřešujících většinu výrobních podniků v rámci všech odvětví potravinářského průmyslu. Mezi jinými Svaz pekařů a cukrářů, Český svaz zpracovatelů masa, Českomoravský svaz mlékárenský, Svaz výrobců nealkoholických nápojů, Českomoravský cukrovarnický spolek a další.

V tiskové zprávě Potravinářské komory ČR se uvádí, že energetická krize zasáhla v současné době veškerý zpracovatelský průmysl nebývalou měrou. Situace v potravinářském oboru je kritická, což potravináři vidí každý den na stále se zvyšujících cenách potravin. Podle nich vláda sice zastropovala ceny elektřiny a plynu pro malé a střední podniky, ale otázkou zůstává, zda to není pro některé výrobce příliš pozdě, a zda nemohla být zastropovaná cena ještě nižší. Načež ve své výzvě vládě dodávají, že kompenzace zvýšených nákladů na energie pro velké firmy jsou potom, podle nich, naprosto nedostatečné.

Proto tedy žádají vládu ČR, aby věnovala maximální pozornost zastropování cen energií pro všechny podniky tak, aby podpora byla v celé Evropě srovnatelná a nedocházelo k diskriminaci a znevýhodnění zemí, které nemají tak silné národní rozpočty, jako mají jiné země Evropské unie.

Tisková zpráva PK ČR zároveň konstatuje, že výrobci potravin si uvědomují, v jak složité době se nyní Česká republika nachází, a nabízejí odbornou součinnost pro hledání dostupných řešení. Současně sami individuálně vyhledávají možnosti, jak ušetřit energie a výrobu zefektivnit. Zdůrazňují, že je zapotřebí, a to i s pomocí státu, investovat do nových technologií, umožňujících snížení energetické náročnosti výroby a tím snížení výrobních nákladů, a dále rovněž investovat i do vyšší automatizace provozů a obnovitelných zdrojů. Současně uvádějí, že pomocí pro malé a střední firmy je určitě také podpora určená pro snížení jistiny úvěru, která jim pomáhá zvládat současnou mimořádně obtížnou situaci. „Jako Potravinářská komora ČR doufáme, že tato podpora bude pokračovat i v příštím roce, protože zájem mezi firmami je enormní,“ píší v závěru své tiskové zprávy.

Přílohy:
  • Zdroj: Potravinářská komora ČR