Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 22.09.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Obchodní řetězce si v České republice vytvořily oligopolní tržní prostředí, a tím určují ceny vybraných potravin, uvedl v pořadu Co na to vaše peněženka ve vysílání CNN Prima NEWS předseda zemědělského výboru Poslanecké sněmovny Michal Kučera (TOP 09). Zároveň se pozastavil nad tím, proč stát nemá účinné nástroje, kterými by problematickému jednání mohl zamezit. Generální ředitel Drůbežářských závodů Klatovy David Bednář s postojem poslance Kučery nesouhlasil.

Předseda zemědělského výboru sněmovny Kučera, svůj názor zdůvodnil tím, že již dříve Úřad pro ochranu hospodářské soutěže jednoznačně konstatoval oligopolní chování, jak právě u potravinářských výrobců, tak samozřejmě u těch prodejních řetězců. Podle něho „oligopolní chování velkých hráčů na trhu se může následně projevit například bezdůvodně vysokými cenami vybraných potravin“.

Podle poslance Kučery se český maloobchod a potravinářství s problémem potýkají již dlouhá léta. „My jsme tady dopustili za posledních 30 let vznik nefunkčního trhu,“ uvedl Michal Kučera. „Je tady několik prodejců, řetězců, kteří mají opravdu silné postavení,“ prohlásil.

„Je třeba, aby stát tohle řešil, bohužel na to nemá v současné chvíli nástroje,“ konstatoval. Inspiraci v narovnání tržního prostředí by hledal v zahraničí. „Německo, Rakousko, tam všude existuje nějakým způsobem konkurence,“ dále uvedl poslanec Kučera. Velkým handicapem v přijímání regulatorních nařízení v českých podmínkách je velikost tuzemského trhu, který je, podle Kučery, příliš malý.

S Kučerovým názorem v televizním studiu vyjádřil svůj nesouhlas zástupce výrobců potravin David Bednář z Drůbežářských závodů Klatovy. Protože, podle něho, tržní prostředí u nás funguje dobře. „Nesouhlasím s tím, že tady není konkurence, je obrovská,“ uvedl Bednář. Jako příklad uvedl dovoz potravinářských produktů ze zahraničí, zejména z Polska a východní Evropy. Tuzemské firmy se, podle něho, musí s touto konkurencí dlouhodobě vyrovnávat.

Potravinář Bednář by rovněž uvítal větší podporu pro české potravináře ze strany státu. „Potraviny by měly být státní priorita,“ prohlásil jeden z českých výrobců potravin, který je zároveň zklamaný i z přístupu české veřejnosti. „Já tady pořád vidím jenom házení klacků pod nohy a osočování, že vlastně potravináři způsobili inflaci,“ uzavřel televizní diskusi.

K tomuto televiznímu vystoupení člena současné vládní koalice poslance Michala Kučery a zástupce českých potravinářských podniků Davida Bednáře musíme dodat, že Agrární komora ČR, a její největší členská organizace Zemědělský svaz ČR, již delší dobu upozorňují, že v západoevropských zemích, zejména ve Francii, si tamější vlády pohlídaly svůj trh, aby obchodní síla, u nich působících řetězců, příliš nepřerostla význam jejich farmářů, jakožto hlavních dodavatelů potravin na jejich trh. Vždyť ve Franci k tomuto účelu, před časem, přijali i potřebný zákon, který tuto oblast trhu v podstatě reguluje. Něco obdobného existuje například i v Německu. Proto si obchodní řetězce nedovolí nasadit tak vysoké ceny, jako je tomu u nás. Mimochodem, přijetí obdobného zákona v České republice, prosazoval, již před několika lety, bývalý prezident Agrární komory ČR Zdeněk Jandejsek, který patří k našim nejspěšnějším zemědělcům a potravinářům.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS