Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Zástupci Zemědělského svazu ČR, spolu s dalšími nevládními organizacemi zastupujícími zemědělce dnes, tj. 15. 2. 2024, jednali s premiérem Fialou a ministrem zemědělství Výborným o požadavcích zemědělců na změnu zemědělské politiky. Jednání potvrdilo doposud deklarovanou podporu ze strany Ministerstva zemědělství, i když ne v takovém rozsahu, jak zemědělci očekávali. Po dnešním jednání s premiérem Fialou a dnešním ranním setkání K10 se zdá, že nedojde k úpravě redistributivní platby, jak navrhoval ministr zemědělství. Nicméně, nevýhodnou pozici středně velikých zemědělců by mělo zlepšit nově navržené zrušení zdanění zemědělských dotací.
Zemědělci sdružení v Zemědělském svazu i nadále budou pokračovat v přípravách protestů, se kterými vyčkají do 1. března, do kdy ministr Výborný slíbil předložit návrh změn zemědělské politiky, která v současném nastavení nejvíce dopadá na střední zemědělské podniky, které produkují přes 80 % českých potravin.
„Zemědělský svaz ČR vždy dával přednost jednání před nátlakovými akcemi. Bez ohledu na to, kdo zrovna získal politickou většinu. Taková jednání vedeme s ministrem Výborným s cílem řešit situaci produkčních zemědělců, kteří živí naší zemi. Po dnešním jednání s premiérem Fialou a dle indicií z jednání tzv. K10 se zdá, že je na stole návrh, o kterém se dá diskutovat, ale budeme velmi bedlivě sledovat, jak se k němu vláda postaví,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.
Zemědělský svaz ČR proto podpoří evropské protesty zemědělců a bude nadále připravovat protesty v České republice. Vedou je k tomu následující důvody:
► Likvidačně a byrokraticky nastavená Společná zemědělská politika
► Obrovský nárůst byrokracie, která ničí iniciativu, svobodu podnikání a demotivuje zemědělce od dalších činností.
► Požadujeme konec zemědělské politiky, která je v rozporu s realitou v terénu a agronomickou realitou. Vyzýváme k indexaci rozpočtu SZP, který prochází neustálými škrty, zatímco náklady zemědělců neustále rostou.
► Žádáme úplné zrušení povinnosti ponechání půdy ladem, které prohlubuje ztráty zemědělců, protože na dané půdě nemohou hospodařit a produkovat potraviny.
► Vyzýváme k úpravě eko-schémat, která jsou příliš složitá a odtržená od reality moderního zemědělství. Naopak žádáme, aby byla mnohem více podporována dobrá praxe jako je precizní zemědělství, jak v rostlinné, tak živočišné výrobě.
Dovozy ze třetích zemí nesmí přestavovat neférový zásah do vnitřního trhu
Požadujeme zásadní úpravu bezcelní dohody EU - Ukrajina. Zatímco evropští zemědělci musí splňovat velmi přísná kritéria, zemědělská produkce z Ukrajiny nemusí, což jejich výrobky činí levnějšími. Zaplavují tak evropské trhy a představují nekalou konkurenci produkci evropských zemědělců. To neznamená, že nechceme pomoci Ukrajině. Ale odmítáme, aby cenou za tuto pomoc byla likvidace našeho zemědělství.
Zelená dohoda (Green Deal) vytváří další podmínky pro likvidaci zemědělců
Při stanovení podmínek ze strany EU mnohdy chybí dopadové studie, a tak si řada předpisů protiřečí, nebo jdou proti zájmu zemědělců produkovat dostatek lokálních potravin. Vede to k snížení konkurenceschopnosti, snížení soběstačnosti a navýšení závislosti na dovozech ze třetích zemí, kde podmínky produkce potravin nejsou tak přísné.
Demonstrace 19. února versus evropské demonstrace 22. února
„Zemědělský svaz ČR se nepřipojuje k demonstracím svolaným na pondělí 19. února 2024. Plně chápeme a sdílíme frustraci a nespokojenost našich zemědělců. Vnímáme jejich potřebu a právo se vyjádřit k aktuálním problémům. Zemědělský svaz však v současné době preferuje cestu dialogu a jednání s vládou. Jsme přesvědčeni, že v tuto chvíli je důležité vyčkat na rozhodnutí naplnění slibů a o změnách strategického plánu Společné zemědělské politiky, o kterém se jedná a které nám ministr zemědělství Marek Výborný slíbil do konce února. Pokud nedojde k naplnění těchto slibů, jsme připraveni podniknout další kroky, třeba i organizovat celostátní protestní akce, jako v jiných zemích. Zároveň ale sdílíme snahy i ostatních evropských zemědělců, se kterými nás spojují obdobné problémy, které mají původ v evropské legislativě a činnosti či nečinnosti evropských orgánů. Proto podpoříme evropské protesty 22. února,“ vysvětluje Martin Pýcha.