Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
„Subjekty zabývající se výhradně rostlinnou výrobou dnes tvoří polovinu z celkového počtu zemědělských podniků. Dalších 49 % se věnuje smíšené rostlinné a živočišné výrobě, zbylé jedno procento tvoří chovatelé hospodářských zvířat bez zemědělské půdy. Přitom ještě v roce 2000 chovaly hospodářská zvířata tři čtvrtiny zemědělců,“ říká Renata Vodičková, vedoucí oddělení statistiky zemědělství a lesnictví ČSÚ. Vyplývá to z předběžných výsledků integrovaného šetření v zemědělství, které proběhlo na podzim roku 2023.
Stavy skotu, prasat i drůbeže klesají od devadesátých let minulého století, přičemž současně dochází ke koncentraci chovů. Mezi lety 2000 až 2023 se zvýšil průměrný počet skotu na jeden subjekt o 42,8 % (na 110 ks), prasat o 154,4 % (na 511 ks) a drůbeže o 251,1 % (na 5,9 tis. ks.)
Podíl vlastní půdy, na které zemědělské subjekty hospodaří, vzrůstá. Z 8,0 % v roce 2000 se zvýšil na 28,2 % v roce 2023, vyšší je podíl vlastní půdy u podniků fyzických osob, avšak tempo růstu tohoto podílu je rychlejší u podniků právnických osob.
Zemědělských subjektů s výměrou menší než 50 hektarů je téměř 24 tisíc, tj. 72,7 % z celkového počtu, ale obhospodařují pouze 8,3 % zemědělské a 5,1 % orné půdy. Subjektů s výměrou jeden tisíc a více hektarů je jen 832, tj. 2,5 % z celkového počtu, ale obhospodařují 45,1 % zemědělské a 52,3 % orné půdy. V subjektech s výměrou jeden tisíc a více hektarů je také chováno 75,8 % dojených krav a 44,1 % ostatního skotu. Nejvíce drůbeže (69,2 %) a prasat (52,8 %) chovají podniky bez zemědělské půdy, případně s výměrou menší než 10 ha.
Pokročilé technologie využívá stále více zemědělců a podíl jejich využití je přímo úměrný velikosti subjektu. „Z největších farem, tedy s velikostí od dvou tisíc hektarů obhospodařované zemědělské půdy, jich více než třetina využívá zařízení pro přesný monitoring plodin, čtvrtina pak zařízení na odběr vzorků půdy a téměř šedesát procent zařízení umožňující variabilní změnu během prováděné činnosti v rostlinné výrobě,“ upozorňuje Marek Rojíček, předseda Českého statistického úřadu. V živočišné výrobě téměř tři čtvrtiny největších subjektů používají zařízení na drcení a míchání krmiv, více než třetina automatické krmné systémy, necelé dvě třetiny zařízení pro monitoring zdravotního stavu a welfare zvířat a polovina zařízení pro automatickou regulaci klimatu ve stájích.