Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 24.05.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Severní energetická přerušuje těžbu hnědého uhlí v lomu ČSA na Mostecku. Propustí zhruba 500 zaměstnanců. O ukončení provozu se rozhodne v následujících měsících. Podle zpravodajství serveru Deník.cz to pro ČTK prohlásila Eva Maříková, mluvčí skupiny Sev.en Česká energie.

Ve své zprávě Deník.cz k tomu dále uvádí, že s uzavřením lomu ČSA těžaři počítali mezi roky 2024-2026. Dolování lomu ČSA se postupně tlumí již od roku 2015, kdy vláda rozhodla o zachování těžebních limitů v této lokalitě. Pokud se v zimním období objeví potřeba uhlí pro výrobu elektrické energie nebo tepla, je společnost připravena provoz ještě částečně obnovit, přičemž by využila zaměstnance z druhého aktivního lomu ze skupiny, to je lomu Vršany.

Podle ředitele Severní energetické Petra Lence se o přerušení těžby rozhodlo s ohledem na situaci v energetice. Podle něho se na dole aktuálně střídají dvě dvanáctihodinové směny. Od června bude již jen jedna osmihodinová, tj. od pondělí do pátku. V lokalitě zůstane ještě zhruba 150 lidí, kteří zajišťují bezpečnost utlumovaného provozu. Část technologie přesunou těžaři na lom Vršany, zbytek se zlikviduje.

Zaměstnanci dostanou odstupné až do výše osmi měsíčních platů, a to podle odpracovaných let. „Konec těžby na ČSA je dlouho očekávaný, přesto je to událost emoční, smutná a bolestivá. Pracovaly tu celé generace. Podařilo se nám se zaměstnavatelem domluvit nadstandardní odstupné.

Domluvili jsme už dříve s vládou ČR restrukturalizační příspěvek. Takže rodinné rozpočty propuštěných horníků by měly ztrátu zaměstnání po nějaký čas finančně zvládnout," uvedl předseda podnikového výboru OS PHGN (Odborového svazu pracovníků hornictví, geologie a naftového průmyslu – pozn. Red.) Jaromír Franta. Těžaři spolupracují s krajským úřadem práce, místními firmami a obcemi, které už projevily zájem o osoby, které mají, pracovní návyky.

Podle zprávy Deníku.cz těžba řízeně skončí během několika následujících měsíců. Od května do července propustí společnost 485 zaměstnanců. Uvolňováni budou zaměstnanci z pracovních pozic jako provozní zámečník, elektrikář, řidič, mechanik a další technické profese.

Současně s přerušením těžby se připravuje rekultivace území. Za územními limity těžby, které stanovila vláda v roce 1991, zůstane, podle ředitele Lence, 750 milionů tun hnědého uhlí. Velké společnosti na Mostecku, které spadají pod skupinu Sev.en Česká energie, zaměstnávají nyní okolo 2500 lidí. V době největší těžby pracovalo v hornictví v regionu na 30.000 osob.

Deník.cz k tomu zároveň dodává, že zbytková jáma se přemění v jezero s takzvanou vyrovnanou hladinou, nebylo by nutné ho tak dopouštět. Jezero by mohlo podle zveřejněných záměrů mít plochu kolem 670 hektarů, bude tedy zhruba dvojnásobné oproti nedalekému jezeru Most.

  • Zdroj: Deník.cz