Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 07.02.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Slovenští lékaři získali podmínky dohodnuté v původním memorandu z roku 2022. Podle zpravodajství Zdravotnického deníku, Národní rada Slovenské republiky schválila zákon, která má zajistit ochranu pacienta a nastolit sociální smír ve zdravotnictví. Schválením zákona lékařští odboráři podmínili stažení přes 3300 výpovědí.

Zpráva dále uvádí, že pro návrh, který předložili zdravotnictví odboráři, hlasovalo 79 ze 141 přítomných poslanců Národní rady SR, s tím, že o souboru předložených úprav v zákoně, jednali slovenští poslanci ve zkráceném legislativním řízení. Změny se, podle dohody s odboráři, týkají valorizace platů lékařů, uzákonění personálních normativů v nemocnicích či zkrácení pracovní doby zdravotníků v nemocnicích. Zároveň se upraví i povinnosti zdravotních pojišťoven či Úřadu pro dohled nad zdravotní péčí. Načež tato úprava zákona stanoví, že kritická nedostupnost ústavní zdravotní péče, nebude zahrnuta mezi mimořádné události, takže lékařům nebudou hrozit sankce, pokud odmítnou přijít do práce.

Slovenské ministerstvo zdravotnictví má, přímo v zákoně, upravit i minimální požadavky na personální zabezpečení jednotlivých druhů ústavních zdravotnických zařízení. Poslanec František Majerský (KDH) zároveň ve středu předložil pozměňovací návrh, aby personální normativy nebyly součástí zákona, ale nadále byly upraveny v podzákonné normě. Odůvodnil to tím, aby se daly flexibilněji upravovat. Podle něho se medicína vyvíjí a personální normativ, který je z roku 2008, potřebuje obměnu. Současně dodal, že ministerstvo zdravotnictví může kontrolovat dodržování normativu i nyní, v praxi to však nedělá.

Například menší regionální nemocnice mají problémy s dodržováním rigidního normativu a podle opozičních poslanců se nedodržuje. Podle nich jsou, personální normativy z roku 2008, neaktuální. Přičemž, podle nich, moderní technologie umožňují transformovat práci a zajistit péči i s menším počtem zaměstnanců.

Ministr zdravotnictví Kamil Šaško (Hlas-SD) na schůzi parlamentního zdravotnického výboru s touto připomínkou souhlasil. Konstatoval, že ministerstvo zdravotnictví chce letos uskutečnit audit těchto personálních normativů. Načež dodal, že jejich zakotvení v zákoně byla součást dohody s odboráři a patřila k jejich podmínkám. Připomněl rovněž, že původní memorandum s lékaři, uzavřené v roce 2022, dohodla bývalá vláda. V té době byl ministrem Vladimír Lengvarský, který byl nominant tehdejšího hnutí OĽaNO. Zpráva dále k tomu konstatuje, že uvedený pozměňovací návrh poslance Majerského nebyl schválen.

„Mám zásadní zájem, abychom o všech změnách diskutovali společně – koalice i opozice v konstruktivní atmosféře. Smlouva o sociálním smíru ve zdravotnictví nastavuje jasná pravidla, která v původním memorandu nebyla,“ prohlásil, během diskuse slovenský ministr zdravotnictví Kamil Šaško.

  • Zdroj: Zdravotnický deník