Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Na podporu od státu budou nově mít nárok jen domácnosti, které projdou takzvaným majetkovým testem. Podle zpravodajství Televizních novin TV NOVA úřady se budou zajímat o peníze na účtech, příjmy, nemovitosti, ale i auta. Přičemž, místo několika dávek budou domácnosti dostávat pouze jednu. Nová takzvaná superdávka obsáhne dosavadní příspěvek a doplatek na bydlení, příspěvek na živobytí a přídavek na dítě.
Podle Ministerstva práce a sociálních věcí ČR se čtyři nejčastější dávky sloučí do jedné. Nově na ni ale dosáhne jen domácnost, která nemá příliš velký majetek. Například konkrétně čtyřčlenná rodina nesmí mít víc než 350 tisíc korun na účtech, více než dvě auta a více než dvě nemovitosti. U těch je ale podmínkou, že v jedné bydlí a druhou nevlastní déle než 3 roky.
„Chceme změnit to, co se tady 30 let děje, kdy pro mnohé lidi je příjem dávek jejich životním stylem,“ vysvětlil pro Televizní noviny TV NOVA ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).
Takže, svůj majetek budou lidé dokazovat čestným prohlášením. Úředníci potomk budou provádět namátkové kontroly. „Díky digitalizaci jsme schopni udělat velký kontrolní vzorek,“ dodal ministr Jurečka.
Někteří odborníci ale volají po striktnějších majetkových limitech. „V řádu vyšších desítek tisíc je to v pořádku, ale pokud je to v řádu statisíc korun, tak si myslím, že by vláda měla být přísnější,“ myslí si dluhový poradce organizace Člověk v tísni Daniel Hůle.
Naopak opozice by chtěla majetkový test zmírnit. Třeba ANO požaduje, aby se majetek zkoumal nejdříve jeden měsíc po podání žádosti o dávku. „Aby tam byla nějaká doba, prostor pro to, aby se mohl rozkoukat v té situaci,“ namítl poslanec Aleš Juchelka (ANO).
SPD chce zase předejít situacím, kdy by rodiny byly nucené prodat nemovitost. Podle poslankyně Lucie Šafránkové (SPD) jde o to, že pokud by byla nějaká nemovitost, kterou by žadatelé o dávku zdědili, a tato nemovitost je v katastrofálním stavu, takže ji nelze obývat, a žadatelé čekají, až jejich děti dorostou, aby si ji spravily, tak zde, podle Lucie Šafránkové, není na místě, aby nedostali dávku.
Podle ministra Jurečky jsou ale limity dostatečně velkorysé. Jeho návrh ale není finální, příští týden jde do meziresortního řízení. Následně bude muset projít i zbytkem legislativního procesu. Začít by měl platit od ledna 2025.