Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 20.03.2025
  • Autor: Miroslav Svoboda

Nedostatek vajec na trhu přiměl americké orgány poohlédnout se po této komoditě i za oceánem. Podle české redakce zpravodajství amerického konzervativního listu Epoch Times ČR dostupnost vajec pro export do USA, se americké ministerstvo zemědělství (USDA) snaží zajistit v řadě zemí světa, včetně České republiky.

List tuto situaci zdůvodňuje tím, že kombinace inflace a vysoce patogenní ptačí chřipky způsobila, že cena vajec, ve Spojených státech amerických, vzrostla o více než 350 procent, a to ve srovnání se stejným obdobím loňského roku. Od roku 2022, kdy do země dorazil současný kmen ptačí chřipky H5N1, muselo být utraceno téměř 150 milionů kusů drůbeže. Za první dva měsíce letošního roku muselo být, podle amerického ministerstva zemědělství, utraceno přes 35 milionů ptáků.

USDA proto, prostřednictvím amerických zastupitelských úřadů v jednotlivých zemích, zjišťuje možnost dovozu a kapacity producentů vajec i v jiných částech světa, včetně Evropy. Podle zpráv v médiích byly osloveny Dánsko, Švédsko, Nizozemí, Velká Británie nebo Finsko.

Zpráva listu dále uvádí, že email s poptávkou, přišel před 1–2 týdny, i Českomoravské drůbežářské unii, což české redakci listu řekla Epoch Times, potvrdila její předsedkyně Gabriela Dlouhá. Dopis byl odeslán osobou na americkém velvyslanectví v Praze, která má na starosti zemědělskou agendu. Ministerstvo zemědělství ČR redakci, prostřednictvím svého mluvčího, potvrdilo, že kontaktováno v této věci nebylo.

Předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie Gabriela Dlouhána dotaz USDA, prostřednictvím americké ambasády v Praze, odpověděla, že „sami máme málo“. „My nejsme trh, který by mohl vyvážet vejce. Máme 1,5 procenta evropské produkce, asi 6 milionů slepic z nějakých 400 milionů v Evropě,“ poznamenala. Spojené státy navíc požadovaly i některá specifika, jako balení po 12 kusech, na rozdíl od našich standardních deseti.

Gabriela Dlouhá nicméně tuto americkou nabídku přeposlala svým členům, ať se sami rozhodnou podle svého uvážení. Zájem o více podrobností projevily, podle ní, dvě firmy, přičemž další jednání už nechává předsedkyně Českomoravské drůbežářské unie na nich.

Zájem o vývoz do USA, podle zpráv, o nichž list Epoch Times ČR rovněž informuje, vyjádřili například dánští chovatelé nosnic, kteří čekají na další instrukce, zatímco jejich kolegové ze Švédska a Finska uvádějí, že nemají nastaveny exportní procesy do USA, a navíc, podle nich, je nedostatek vajec i na evropském trhu.

„Ptačí chřipka není jen americký problém, je to vážný globální problém,“ uvedla, podle finského serveru Yle, Veera Lehtiläová z Finského drůbežářského svazu, a dodala: „Ačkoli se s ní Finsko zatím dokázalo dobře vypořádat, je zapotřebí neustálé práce na jejím předcházení.“

List Epoch Times ČR dále uvádí, že v uplynulých letech bylo v Evropě utraceno mnoho nosnic. Nejvýznamnějším případem ptačí chřipky v Česku byl ten, z přelomu let 2022 a 2023, kdy byla nákaza potvrzena ve velkochovu nosnic v Brodu nad Tichou na Tachovsku. Tehdy bylo nutné utratit přibližně 750.000 slepic, což představovalo zhruba 15 % veškerých nosnic v ČR. K současné vysoké ceně vajec přispívá nákaza v EU a hlavně v Polsku, které je hlavním dodavatelem vajec na český trh.

Spojené státy se obrátily i na další kontinenty. Turecko souhlasilo s exportem přibližně 15.000 tun vajec v období od února do července 2025. Brazílie rovněž zvýšila svůj vývoz vajec do USA, přičemž objem dodávek vzrostl v únoru 2025 o 93,4 % ve srovnání se stejným obdobím předchozího roku. Brazilská vejce se však ve Státech nemohou prodávat přímo zákazníkům, ale jen na zpracování.

Mluvčí Bílého domu Karoline Leavittová prohlásila, že než se nabídka vajec vrátí do původního stavu, zabere to „tři až šest měsíců“.

  • Zdroj: Epoch Times ČR