Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Sněmovna společenstev Agrární komory ČR (AK ČR) na svém zasedání odmítla vládní návrh zrušení přimíchávání biosložky do nafty. Potvrdila tak předchozí stanoviska Agrární komory ČR a Zemědělského svazu ČR (ZS ČR). Tento návrh jde zcela proti snahám EU o snížení závislosti na dovozu ruské ropy a snížení energetické závislosti na dovozu energií. „Čeští zemědělci jsou připraveni vyjít vstříc evropskému požadavku na vyšší produkci potravin i obnovitelných zdrojů energie a přispět tak k potravinové a energetické bezpečnosti a soběstačnosti České republiky,“ prohlásil předseda Sněmovny společenstev AK ČR a předseda ZS ČR Martin Pýcha.
V případě zrušení přimíchávání biosložky se zvýší závislost na dovozu ropy. Z Ruska pokrýváme potřebu zhruba ze 40 procent, což představuje částku 5 až 9 mld. Kč ročně. Kromě toho bude nutné plnit závazek snižování emisí z prodaných paliv. Biosložka je nejlevnější variantou, všechny další varianty, včetně nákupu emisních úspor jsou výrazně dražší. Zrušení přimíchávání biosložky se tedy v současnosti nedotkne výsledné ceny paliv, spíše naopak. Důkazem může být ostatně i vývoj cen nafty u čerpacích stanic, kdy se stejné palivo bez jakékoli změny složení (zrušení přimíchávání vyžaduje dosud neproběhlou změnu zákona) prodávalo za více než 50 Kč/l a nyní je cena o více než sedm korun nižší.
„Nesmíme zapomínat ani na význam řepky jako suroviny pro výrobu biosložky v naftě. Její pěstování má pozitivní význam v osevním postupu, jde o zlepšující plodinu, která zvyšuje úrodnost půdy, zajišťuje nadprůměrné množství organické hmoty a vzhledem k tomu, že poskytuje téměř 11 měsíců půdní pokryv přispívá také ke snížení půdní eroze. V současných podmínkách ji nelze nahradit plodinou se srovnatelným významem, která by zároveň zajistila rentabilitu podnikání v zemědělství. Jde o nejlepší předplodinu pro pšenici, která pro odpovídající výnos vyžaduje kvalitní a dobře vyživenou půdu. Kromě toho jsou výlisky po zpracování řepkového semeno velice hodnotným krmivem, které nahrazuje ve výživě hospodářských zvířat drahá krmiva dovážená ze zahraničí,“ dodává k tomu prezident AK ČR Jan Doležal.
Zástupci Sněmovny společenstev AK se shodli, že zrušení povinnosti nebude mít ve skutečnosti žádný vliv na zastoupení řepky v osevních postupech. Jednak distributoři jsou povinni snižovat emise z prodaných paliv a biosložka na bázi MEŘO je nejlevnější variantou, jednak je o semeno řepky zájem v ostatních evropských zemích. Jediným reálným důsledkem tak může být nižší cena pro zemědělce z důvodu vyšších nákladů spojených s dopravou a větší emisní stopa způsobená exportem řepkového semene mimo Českou republiku a importem náhradních krmiv pro hospodářská zvířata.