Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 15.07.2024
  • Autor: Miroslav Svoboda

Česká lékařská komora (ĽK, podle zpravodajství České televize, požaduje garantované platy na úrovni jednoho a půl až trojnásobku průměrné mzdy, a to bez přesčasové práce. Ministr Vlastimil Válek (TOP 09) požadavek ČLK odmítá. Dohoda mezi ministerstvem zdravotnictví a ČLK a zdravotnickými odbory, podepsaná koncem loňska, podle něho, při takovýchto příjmech lékařů, zahrnuje i osm hodin přesčasů týdně. Podpis této dohody tehdy ukončil protest části lékařů, kteří, odmítali odpracovat přesčasové hodiny navíc, tedy nad rámec zákonem stanoveného počtu hodin. Proto tehdy, mnozí z nich, zejména mladí lékaři, vypověděli práci navíc. Jednou z podmínek, kdy lékaři podepsali dohodu s ministerstvem, bylo právě stanovení nových principů odměňování od začátku roku 2024.

„My jsme přeci podepsali v loňském roce v prosinci nějakou dohodu, kterou já plním, a předpokládám, že stejně ji budou plnit i odbory,“ prohlásil nyní ministra Válek.

„Není možné někoho zavazovat k tomu, že bude pracovat přesčas, protože přesčasová práce je stále v České republice dobrovolná. Jsme civilizovaná země,“ poznamenal k tomu prezident České lékařské komory Milan Kubek.

Důvodem protestu lékařů, to je odmítnou přesčasové hodiny navíc, bylo to, že v minulosti, právě počátkem léta, většina lékařů již dosahovala na zákonný limit přesčasů pro celý rok. Většina nemocnic, které Česká televize oslovila, je v průměru snížila, některé i o desítky procent. Část lékařů ale hranici pořád překračuje, a čeká, jak dopadnou jednání o výši jejich platů či mezd.

České televize ve svém zpravodajství dále připomněla, že v listopadu loňského roku pneumolog Jan Štochel popisoval, jak i třikrát týdně tráví v práci 32 hodin v kuse. Podle reportáže ze současnosti je to již dnes jinak. Po každé „čtyřiadvacítce“ s pacienty jde ráno domů. „Určitě je to lepší, protože po 24 hodinách práce, když si máte sednout do ambulance, je to prostě namáhavé,“ uvedl lékař z Nemocnice Tomáše Bati ve Zlíně.

Reportáž České televize k tomu dále uvedla, že více volna, ale znamená i méně pacientů. Na oddělení nemocnice Tomáš Bati, kde pracuje pneumolog Jan Štochel, zavřeli deset ze třiceti lůžek. A samotných přesčasů, typicky nočních služeb, lékařům neubylo. „K dnešnímu dni mám zhruba stejně hodin jako loni, takže nějakých 500, 600 hodin přesčasů,“ poznamenal pneumolog.

Zákonný limit je 416. Na odděleních, jako je to Jana Štochela, je, podle vedení zlínské nemocnice, obtížné přesčasy snižovat. Na jiných to jde. V průměru tu ubylo 15 procent hodin nad rámec standardní pracovní doby. Třeba v Ústřední vojenské nemocnici v Praze-Střešovicích mají lékaři za první pololetí tohoto roku o třetinu méně přesčasů než za stejné období loni. A například v nemocnici v Kolíně je to o 40 procent méně.

Na dotaz České lékařské komory, zhruba polovina lékařů, odpověděla, že se na jejich pracovištích situace s přesčasy zlepšila. Celkem 40 procent z nich ale uvedlo, že zákonný limit znovu překročí, protože nedošlo k žádné změně. „Typicky je tohle problém nějakých menších nemocnic, které prostě bojují s personální situací delší dobu. Někdy se to může týkat nějakých superspecializovaných oborů, kde odborníků napříč republikou není mnoho,“ konstatoval viceprezident ČLK Jan Přáda.

Obdobná situace je i v pražské nemocnici Motol. Za celou nemocnici ubylo hodin přesčasů o šest procent. Více lékařů zde mívá takzvané příslužby, kdy drží pohotovost doma na telefonech. Vedení taky zvýšilo ohodnocení lékařům zaměstnaným na částečný úvazek, kteří se zapojili do služeb.

Na tom, jak bude vypadat ohodnocení zdravotníků od příštího roku, se ani po sérii jednání nemůže dohodnout ministerstvo zdravotnictví s komorou a odbory. Návrh ministerstva počítá s navýšením při průměrně osmi hodinách odpracovaných přesčasů týdně, tedy 32 měsíčně.

„Stanoví jeden a půl až trojnásobek mzdy platu lékaře za nějaké odpracované období podle jeho zkušeností a vzdělání. Naše varianta, kterou jsme připravili, je zhruba v objemu deseti miliard. Ostatní návrhy, se kterými přišly lékařské odbory a komora, tuto dohodu převyšují,“ upřesnil náměstek ministra zdravotnictví Václav Pláteník (KDU-ČSL).

„Kvantifikují to na 40, 50 miliard, to absolutně není pravda. A největší boj svádíme o to, že je tam těch 32 hodin přesčasové práce,“ podotkl k tomu předseda Lékařského odborového klubu – Svazu českých lékařů Martin Engel.

Navýšení platů by měly podle resortu pokrýt pojišťovny a částečně managementy nemocnic z rezerv. „Pokud jde o rezervy, tak my už všichni opravdu jedeme relativně na hraně,“ upozornil předseda Asociace nemocnic ČR a ředitel motolské nemocnice Miloslav Ludvík.

Další jednání je v plánu v příštím týdnu. Uzavření dohody ministerstva s lékaři, předpokládá resort zdravotnictví, nejpozději na konci prázdnin.

  • Zdroj: Česká televize