Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Český pracovní trh projde v následujících letech velkou proměnou. Podle zpravodajství televize CNN Prima NEWS může za to digitalizace a automatizace, které mají připravit o místa stovky tisíc zaměstnanců. Obavy mohou mít zejména lidé v manuálních profesích, jako jsou pracovníci v logistice, ve výrobě nebo prodavači. Na druhé straně se otevře řada nových pracovních příležitostí.
CNN Prima NEWS k tomu dále uvádí, že ohrožených pracovních pozic přibývá. Mohou za to celosvětové dopady, které tlačí aktuální trendy, jako je automatizovaná výroba a postupná digitalizace. Studie mezinárodní poradenské společnosti Boston Consulting Group upozorňuje, že do roku 2030 zanikne 330 tisíc pracovních pozic. Dalších 55 tisíc lidí bude muset projít rekvalifikací, aby se zařadili zpět do pracovního procesu.
Největší nedostatek bude, podle studie, u elektrikářů a řemeslníků obecně. Ti totiž na pracovním trhu chybí ve velké míře už dnes. V České republice je navíc trh „přehřátý“, už několik let vykazuje velmi nízkou nezaměstnanost. Firmy se proto musí předhánět s lepšími nabídkami a pracovníci v ohrožených pozicích nejsou motivováni své profesní zaměření měnit.
Společnosti proto stále nabízejí volná místa, která svým počtem převyšují registrace na úřadech práce. Firmy se proto stále častěji uchylují k optimalizacím a pomocí digitalizace hledají cesty, jak na pracovní síle ušetřit.
I z toho důvodu budou v následujících letech ohroženy manuální profese. „Je stále obtížnější obsadit pozice na pracovištích, kde se úkoly pravidelně opakují. Problém představují také výkyvy během roku, typicky akce Black Friday nebo Vánoce, které stávající zaměstnanci nejsou schopni pokrýt,“ řekl pro CNN Prima NEWS ředitel společnosti Element Logic Jindřich Kadeřávek.
Podle studie se redukce pracovních míst dotkne především pomocných pracovníků ve výrobě, zprostředkovatelů služeb či provozovatelů prodejen a prodavačů. „U každé z těchto profesí se do roku 2030 předpokládá přebytek víc než 20 tisíc zaměstnanců, které bude v mnoha případech čekat náročné přeškolení a rekvalifikace,“ uvádí studie.
Oproti tomu ale vzniknou pozice nové. Poradce premiéra a hlavní ekonom BHS Štěpán Křeček upozorňuje, že digitalizace a robotizace přinesou spoustu nových příležitostí. „Vytvoří se celá škála nových míst. Někdo musí stroje vyrobit, servisovat a ovládat je. Pracovní místa se budou rušit, nebudou ale bez náhrady,“ řekl Štěpán Křeček pro CNN Prima NEWS.
Podle něho proměny pracovního trhu lze vidět již nyní. „Zrovna pracuji na projektu logistického centra u Bratislavy. Musím se přiznat, že mě samotného překvapilo, že množství lidí na obsluhu obrovských skladů se bude počítat na prstech obou rukou. Roboti pracují 365 dní v roce, neberou si dovolenou a nepožadují navyšování mezd. Výhody pro automatizaci jsou značné,“ řekl dále Štěpán Křeček.
Nejde však pouze jen o nástup digitalizace a robotizace. Před čtyřmi lety provedla poradenská společnost PwC průzkum, podle kterého je digitalizací ohroženo až 40 procent pracovních míst. Největší dopad by měla mít změna na pracovním trhu na středoškolsky vzdělané ženy.
Obavy potvrzuje i ekonom Štěpán Křeček, podle kterého můžeme nyní vidět zavádění umělé inteligence. „Ani zde však nebude platit teze, že pracovní místa zaniknou a nevzniknou nová. Bude se to týkat intelektuálních pozic. Ušetří nás rutinní práce, přesto nás úplně nenahradí. Koho by před 20 lety napadlo, že bude existovat povolání web designera? Dnes nám to přijde úplně běžné. Takto bychom mohli pokračovat,“ dodal ekonom.