Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Od roku 2026 budou muset zaměstnavatelé hlásit úřadům i dohody o pracovní činnosti, které nepodléhají pojistnému, a to včetně výše vyplacené odměny. Podle serveru Podnikatel.cz se tato nová po povinnost se bude týkat všech zaměstnání malého rozsahu. Počítá s tím novela zákonů, která se pojí se zavedením Jednotného měsíčního hlášení zaměstnavatelů (JMHZ).
Od loňského července musí zaměstnavatelé hlásit úřadům i dohody o provedení práce (DPP), které nepodléhají pojistnému. Do té doby tato povinnost platila jen u „dohodářů“, jejichž měsíční příjem překročil 10 tisíc korun, a podléhal tak pojistnému. Kromě nutnosti evidovat všechny DPP musí zaměstnavatelé hlásit i výši příjmů vyplacených na DPP.
U dohod o pracovní činnosti (DPČ) v současnosti platí, že u České správy sociálního zabezpečení (ČSSZ) se registrují jen tehdy, pokud odměna z nich dosáhne úrovně rozhodného příjmu. Redakce serveru Poniktel.cz k tomu dále uvádí, že že rozhodný příjem se stanoví, jako jedna desetina vyhlašované průměrné mzdy po zaokrouhlení na celou pětisetkorunu směrem dolů. Vzhledem k tomu, že průměrná mzda činí 46.557 Kč, činí aktuálně hranice rozhodného příjmu 4500 Kč.
Redakce Podnikatel.cz dále upozorňuje, že, v souvislosti s plánovaným zavedením JMHZ, které by mělo snížit administrativu, vláda rovněž schválila, že se úřadům budou muset hlásit i zaměstnání malého rozsahu, tedy například DPČ s odměnou do 4500 Kč. Návrh zákona o Jednotném měsíčním hlášení zaměstnavatele, který bude projednáván, v nejbližší době, v Poslanecké sněmovně, zahrnuje přihlašování do evidence zaměstnanců u všech smluvních vztahů, tzn. i u dohod o pracovní činnosti. Serveru Podnikatel.cz to potvrdil mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Jakub Augusta.
Projekt JMHZ představuje, podle ministerstva práce a sociálních věcí, nejen zjednodušení administrativních procesů pro zaměstnavatele, ale také zásadní posun v tom, jak stát pracuje s daty. Z toho důvodu musí mít stát k dispozici všechna data o příjmech. Z přiložené důvodové zprávy návrhu zákona o JMHZ, jak dále uvádí server Podnikatel.cz, vyplývá, že, díky tomuto systému, stát získá komplexní a ucelený přehled o pracovním trhu, což mu umožní provádět politiku založenou na faktech. Díky centralizaci a standardizaci dat, státní orgány budou moci lépe analyzovat trh práce, identifikovat klíčové trendy a na jejich základě formulovat účinné strategie a politická rozhodnutí.
Zaměstnavatelům se proto, stejně jako v případě dohod o provedení práce, stanoví povinnost hlásit i výši příjmů u osob, které vykonávají zaměstnání malého rozsahu. Pro účely nemocenského pojištění je důležité sledovat i příjmy ze zaměstnání, kde nevznikla účast na pojištění. Údaje z nepojištěných zaměstnání mohou být využity pro výpočet nemocenské dávky, doplňuje důvodová zpráva s tím, že hlásit DPČ bude nutné od roku 2026. Redakce Podniktel.cz k tomu nicméně dodává, že návrh těchto změn se teprve nachází v Poslanecké Sněmovně, čímž naznačuje, že během diskuse poslanců, může ještě dojít k různým úpravám znění tohoto zákona.
Dojít má i ke zrušení srážkové daně
Podle této zprávy serveru Podnikatel.cz vláda rovněž schválila, že dojde ke zrušení srážkové daně u fyzických osob. K tomu by mělo dojít ve dvou fázích. Od 1. ledna 2026 by se měla zrušit srážková daň vybíraná zvláštní sazbou u příjmů ze závislé činnosti u fyzických osob daňových nerezidentů, které jsou členy orgánů právnických osob. Od roku 2027 by se měl institut tzv. srážkové daně u příjmů ze závislé činnosti, zcela zrušit.
Nově totiž budou správci daně díky hlášení disponovat informací o všech příjmech ze závislé činnosti jednotlivých poplatníků (i těch, které se v současnosti spravují jako daň vybíraná srážkou). Na všechny tyto příjmy proto bude aplikovaný stejný jednotný režim. Poplatník se pak rozhodne, zda u svého plátce daně učiní prohlášení k dani a požádá si o roční zúčtování záloh a daňového zvýhodnění (tím bude jeho daňová povinnost splněna), anebo si podá daňové přiznání sám (což je nutné např. při souběhu více druhů příjmů, včetně současného pobírání příjmů ze závislé činnosti od více plátců), uvádí důvodová zpráva.
Redakce serveru Podnikatel.cz, na základě připomínky Svazu účetních ČR, upozorňuje rovněž na to, že zrušení srážkové daně, bude mít za důsledek, že každý poplatník se sebemenšími vedlejšími příjmy dle § 6 (odměny předsedů SVJ, brigádníků na výpomoc, členů dozorčích rad atd.) nebude moci požádat zaměstnavatele o roční zúčtování a bude muset sám podávat daňové přiznání.
Redakce k tomu dále dodává, že na zrušení srážkové daně, by potom mělo v budoucnu navázat zrušení institutu ročního zúčtování záloh a daňového zvýhodnění, které provádí plátce daně. Roční zúčtování s sebou, podle ministerstva financí, nese jak administrativní náklady, tak odpovědnost za to, že dojde k ověření správnosti a přesvědčivosti podkladů poskytnutých jednotlivými poplatníky.