Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 14.03.2025

Pokles cen cukrové řepy na evropském trhu v důsledku uvolnění dovozů z Ukrajiny má své první oběti. Společnost Agrana dnes oznámila, že končí její cukrovar v Hrušovanech. Zemědělský svaz proto poukazuje, že i malé mimoevropské dovozy v řádu nižších procent mají a budou mít nedozírné negativní následky na evropské a české zemědělství.

Evropští a čeští zemědělci na konci února protestovali proti dovozům z mimoevropských zemí – především proti smlouvě, kterou EU podepsala na konci minulého roku se sdružením jihoamerických států Mercosur, ale také proti dovozům z Ukrajiny a Ruska.

„Ministr zemědělství veřejnost uklidňoval, že se jedná jen o nízká procenta celoevropské spotřeby a že smlouva s Mercosurem obsahuje pojistky v podobě kvót na objemy dovozů. Nyní na příkladu cukrové řepy jasně vidíme, že malé dovozy neznamenají malý vliv na trh,“ upozorňuje předseda Zemědělského svazu ČR Martin Pýcha.

Je to tak doopravdy? Jsou kvóty dostatečnou zárukou, že nedojde ke zničení evropského, potažmo českého zemědělství?

Dovozy cukru: Kvóty nefungují, ceny klesají, cukrovary končí

Po zavedení bezcelních dovozů cukru z Ukrajiny do EU v roce 2022 vzrostl jeho import z původních 20,7 tisíc tun na 297 tisíc tun. Tento nárůst způsobil významný propad cen.

Roční produkce cukru v EU se pohybuje okolo 16 mil. tun a k tomu ročně dováží okolo 2 mil. tun. „I když EU dováží relativně málo – okolo 12 % své produkce cukru – praxe potvrdila, že i malý objem dovozů znamená pro ceny výrobců nežádoucí signál a jejich ceny jsou tlačeny dolů. Dovozy z Ukrajiny v roce 2023 vzrostly cca na 2–3 % celkové spotřeby cukru v EU. To může vypadat jako málo. A přesně takovými čísly politici zemědělce uklidňují. V praxi ale došlo k poklesu ceny cukru z asi 15 korun (rok 2022) na cca 10 korun (rok 2025), což je propad o 34 %,“ říká Martin Pýcha.

Podle něho se tento cenový šok odrazil na celém evropském trhu. Cukrovary v České republice, Německu i Francii hlásí pokles zisků a někteří producenti již oznámili omezení výroby nebo úplné uzavření provozů.

Česko přichází o cukrovar v Hrušovanech

Dopad je patrný i v Česku. Rakouská společnost Agrana, která vlastní dva cukrovary v ČR, oznámila, že cukrovar v Hrušovanech nad Jevišovkou přestane zpracovávat cukrovou řepu. Bez odběratele tak zůstane významná část pěstitelů v regionu.

„Zemědělci, kteří dosud dodávali cukrovou řepu do Hrušovan, jsou nyní v nelehké situaci. Musí narychlo změnit osevní plány, investovat do nových osiv a technologií, což pro ně znamená další náklady,“ vysvětluje Martin Pýcha.

Podle něho je důležité si uvědomit, že situace s cukrem není ojedinělá. Podobný vývoj může nastat i u dalších zemědělských komodit, pokud bude pokračovat otevírání trhu bez dostatečné ochrany domácích producentů.

Hrozba Mercosuru: Stejný scénář pro další komodity

Dohoda mezi EU a státy Mercosuru otevírá evropský trh levným dovozům hovězího a drůbežího masa, cukru a dalších zemědělských produktů. Argumenty o „nízkých kvótách“ se přitom podle zemědělců ukazují jako iluzorní.

„Viděli jsme, jak dopadlo uvolnění dovozů cukru z Ukrajiny. Na první pohled šlo jen o jednotky procent celkové spotřeby, ale i tak došlo ke zhroucení cen a zavírání podniků. Obáváme se, že stejný efekt bude mít dohoda s Mercosurem na produkci masa nebo dalších klíčových komodit,“ říká Pýcha.

Země Mercosuru navíc, podle něho, využívají pesticidy a růstové hormony, které jsou v EU zakázány. Evropské farmy zároveň čelí vysokým výrobním nákladům spojeným s emisními povolenkami, regulacemi a drahými energiemi.

Zemědělský svaz ČR vyzývá k ochraně domácího trhu

Zemědělský svaz ČR proto apeluje na vládu i evropské instituce, aby přijaly opatření, která zabrání dalšímu oslabování domácí produkce. Mezi klíčové kroky patří:

  • Odmítnutí obchodní dohody s Mercosurem v její současné podobě.
  • Zastavení bezcelního dovozu zemědělských produktů, které destabilizují trh.
  • Zrušení nadměrných regulací, které znevýhodňují evropské farmáře oproti dovozcům.
  • Posílení kontrol kvality dovážených potravin, aby splňovaly stejné standardy jako domácí produkce.

Další kroky budou klíčové

Podle Zemědělského svazu ČR je aktuální situace varováním pro celé zemědělství. „U cukru už je pozdě. Pokud ale nebudeme jednat, stejný osud čeká i další sektory – od chovu skotu po drůbežáře. Česká vláda i Evropská unie musí přehodnotit svou obchodní politiku a zajistit férové podmínky pro naše zemědělce,“ uzavírá Martin Pýcha.

  • Zdroj: Zemědělský svaz ČR