Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 03.11.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Potraviny v příštím roce zdraží, shodli se v úterním vysílání pořadu 360° televize CNN Prima NEWS prezident Svazu obchodu a cestovního ruchu ČR Tomáš Prouza a prezidentka Potravinářské komory Dana Večeřová. Ceny by měly vzrůst do deseti procent, odhadli. Večeřová zároveň uvedla, že zatímco v Německu vláda pumpuje do potravinářství peníze, v Česku je sektor na okraji zájmu, a někdy má dokonce pocit, že je tichým přáním kabinetu, aby byl zrušen.

Pokud by měly ceny potravin klesat, musely by klesnout náklady, a to nejen v případě energie, které jsou čtvrté nejvyšší v Evropě. Dana Večeřová k tomu dále uvedla, že náklady budou stoupat, přitom nejde jen o elektřinu, ale třeba i o likvidaci obalů, odpadů.

Tomáš Prouza v této souvislosti upozornil, že s problémy se budou potýkat nejen potravináři, ale všechny firmy, které budou za energie platit mnohonásobně více než jejich evropští konkurenti. Podle Prouzy jsme v situaci, kdy české firmy mají jedny z nejdražších energií v Evropě. Znamená to, že mají výrazně vyšší náklady a o to hůře se jim konkuruje, konstatoval Tomáš Prouza.

České potravinářství je, podle jeho slov, pod velkým konkurenčním tlakem zahraničních dodavatelů, což znamená, že budou muset zdražovat. Upozornil, že se můžeme bavit o tom, jestli to bude znamenat nárůst o tři nebo o sedm procent, ale nárůst to určitě bude, zdůraznil.

Dana Večeřová souhlasí s tím, že nárůst může být do deseti procent. Prezidentka Potravinářské komory ČR varovala, že řada firem už začala své závody přesouvat do zahraničí, kde jim nabídnou lepší podmínky, „Jestliže vám v Maďarsku někdo řekne, že vám dá polovinu investic, a ještě vám odpustí daně třeba na pět let, tak samozřejmě pro vás je výhodné to postavit tam, a nikoliv tady. A z čeho bude stát platit investice a mandatorní výdaje, když nebude mít příjem z firem?“, položila si tuto řečnickou otázku Dana Večeřová.

Tomáš Prouza přiznal, že „apetit pro nové investice je hodně omezený“. Česká republika, podle jeho slov, často prohrává soutěž o nové investice s Rumunskem, Bulharskem, ale čím dál více také se západní Evropou, například Francií.

Podle Tomáše Prouzy jeden z problémů, který Česká republika má, je, že u nás umíme spoustu věcí vypěstovat, ale vyvážíme pšenici, vyvážíme mléko, vyvážíme živá zvířata a zpátky dovážíme zpracované potraviny místo toho, abychom si je tady vyráběli a aby přidaná hmota zůstávala v Česku, řekl Tomáš Prouza.

Jako příklad uvedli Tomáš Prouza i Dana Večeřová Německo a jeho podporu jednotlivým firmám. Oba se domnívají, že podpora bude ještě větší vzhledem k tomu, že Německo nenastartovalo svou ekonomiku tak rychle, jak se předpokládalo.

„My můžeme závidět Německu jeho vládu za snahu napumpovat peníze do průmyslu, aby fungoval. Tady mám dojem, že potravinářský sektor je úplně na okraji zájmu, a někdy mám pocit, že je tichým přáním vlády, aby se zrušil,“ uvedla Dana Večeřová.

  • Zdroj: CNN Prima NEWS