Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 09.01.2025
  • Autor: Ing. Jaromír Šedivec, svazový inspektor bezpečnosti práce OSPZV – ASO ČR

Jako odborová inspekce bezpečnosti práce Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – ASO ČR se bohužel v poslední době setkáváme stále častěji s tím, že zaměstnavatel neuzná pracovníkovi odškodnění za pracovní úraz, nebo odškodnění krátí s poukazem na to, že zaměstnanec porušil předpisy, se kterými byl seznámen.

Musíme připomenout, že zaměstnavatel na to v krajním případě má zákonnou možnost a toto jeho rozhodnutí může změnit jen soud. Někteří zaměstnavatelé tak nesmyslně dokazují svoji moc a spoléhají na to, že se postižení pracovníci na soud neobrátí, protože je to administrativně, a i finančně poměrně náročná záležitost

Pokud zaměstnavatel odmítne uznat pracovní úraz a odškodnit zaměstnance, je důležité, aby zaměstnanec věděl, jaké má práva a jak postupovat. Zde je několik kroků, které může zaměstnanec podniknout:

  1. **Dokumentace úrazu**: Zaměstnanec by měl co nejdříve po úrazu informovat svého nadřízeného a zajistit, aby byl úraz zaznamenán v knize úrazů. Pokud je to možné, měl by také získat svědectví kolegů, kteří byli svědky úrazu.
  2. **Lékařská zpráva**: Zaměstnanec by měl navštívit lékaře a získat lékařskou zprávu, která potvrzuje pracovní úraz a popisuje jeho následky. Tato zpráva bude důležitým důkazem při jednání se zaměstnavatelem nebo pojišťovnou.
  3. **Kontaktování pojišťovny**: Většina zaměstnavatelů má povinnost mít uzavřené pojištění odpovědnosti za pracovní úrazy. Zaměstnanec by měl kontaktovat pojišťovnu a nahlásit úraz. Pojišťovna by měla provést šetření a rozhodnout o nároku na odškodnění.
  4. **Právní pomoc**: Pokud zaměstnavatel nebo pojišťovna odmítají uznat nárok na odškodnění, zaměstnanec by měl zvážit konzultaci s právníkem specializujícím se na pracovní právo. Právník může pomoci s podáním žaloby a zastupováním zaměstnance před soudem.
  5. **Odborová organizace**: Pokud je zaměstnanec členem odborové organizace, může se obrátit na odbory s žádostí o pomoc. Odbory mohou poskytnout právní poradenství a podporu při jednání se zaměstnavatelem.
  6. **Inspektorát práce**: Zaměstnanec může také kontaktovat místní inspektorát práce a podat stížnost na zaměstnavatele. Inspektorát práce může provést šetření a případně uložit zaměstnavateli sankce za porušení pracovněprávních předpisů.

Je důležité, aby zaměstnanec jednal rychle a důsledně, aby zajistil, že jeho práva budou chráněna a že obdrží spravedlivé odškodnění za pracovní úraz.