Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!
Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem
Ministerstvo zemědělství, podle zpravodajství Českého rozhlasu, plánuje upravit dotace na podporu mladých začínajících zemědělců. Podle resortu, totiž příliš zvýhodňovaly ženy na úkor mužů. V dotačním titulu k zahájení činnosti mladého zemědělce bude letos, podobně jako loni, více než 700 milionů korun. Žádat si o ně mohou začínající farmáři od 8. října 2024.
Peníze, jak dále ve své zprávě oznámil Český rozhlas, byly v dotačním titulu z loňského podzimu rozdělené 50 % na 50 % pro muže i ženy. Žádosti si o ně podalo 239 žen a 436 mužů. Zatímco žen u uspěla naprostá většina z nich, u mužů byl schválený zhruba každý druhý předložený projekt. Tento nepoměr chce resort zemědělství změnit, aby příště uspělo přibližně stejné procento mužů a žen.
„Budu se snažit, aby to bylo velmi spravedlivé, a aby za mnou nechodili staří farmáři, zemědělci a nevyčítali mi, že jenom proto, že mají syna a nemají dceru, tak měli nižší šanci na úspěch,“ uvedl pro Radiožurnál ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL).
Podle informace z ministerstva zemědělství, vyčleněná částka, tj. zhruba 700 milionů, již by neměla být rozdělená jedna ku jedné. Poměr chce ministerstvo vyhodnotit až po příjmu žádostí.
Ministerstvo zemědělství se nyní přiklání k řešení rovnosti mužů a žen, které vychází z podmínky, kterou si dala Evropská komise při schvalování Strategického plánu Společné zemědělské politiky. Její promítnutí do dotačního titulu, má podle ministerstva zemědělství, přispět k naplnění jednoho z cílů plánu, kterým je právě podpora rovnosti a zvýšení zapojení žen v zemědělství.
Například agrární analytik Petr Havel si ale myslí, že by mělo ministerstvo hledat jiné způsoby, jak naplnění tohoto cíle zajistit: „České zemědělství, a nejen české, i to evropské, trpí problémem generační výměny a řekl bych, že v tomto případě je důležitější prioritou, pokud možno, podpořit jakékoliv žadatele a zájemce o vstup do oboru zemědělství.“
Zpráva Českého rozhlasu dále uvádí, že podobné rozdělení na muže a ženy, nemá žádný jiný dotační titul, který vychází ze Strategického plánu Společné zemědělské politiky.
Podle předsedy Asociace soukromého zemědělství Jana Šebka nedává rozlišování na muže a ženy při rozdělování dotací příliš smysl: „Z praxe nezaznamenáváme žádné stížnosti nebo nějaké nevyrovnanosti v tom, že by třeba žen v zemědělství bylo málo,“ řekl pro Radiožurnál.
Podporu mladých začínajících zemědělců ale asociace vítá kvůli nutnosti generační obměny v zemědělství.
Podobně to vidí také Agrární komora ČR. „Považujeme za důležité především motivovat mladé, aby měli o práci v zemědělství zájem a lhostejno, zda se jedná o ženy, či muže,“ řekla její mluvčí Barbora Pánková.
V závěru zprávy Český rozhlas dodává, že podíl žen v zemědělství v Česku dosahuje zhruba třiceti procent. Podle dat Českého statistického úřadu z roku 2022, pracovalo v zemědělství zhruba 36 tisíc žen a 95 tisíc mužů.