Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 16.10.2023
  • Autor: Miroslav Svoboda

Poslanecká sněmovna posvětila konsolidační balíček, který vzešel z vlády vedené ODS. Podle týdeníku Echo ruku v ruce se změnami zákoníku práce to znamená mimo jiné další tvrdé kroky vůči živnostníkům či flexibilnějším pracovním úvazkům na dohody. Zejména potom další administrativu a výrazně vyšší zdanění. Změny desítek zákonů musí ještě projednat Senát PČR a podepsat prezident republiky. Většina těchto změn v rámci konsolidačního balíčku jich má vstoupit v účinnost v příštím roce.

Vláda, po některých ústupcích odmítla, v konsolidačním balíčku činit další změny, takže, když prošly změny v odsouhlasené podobě, musí si živnostníci či „dohodáři“, podle týdeníku Echo připravit peněženky. Pracovní právo se přitvrdí a s tím nakyne i byrokracie a navýší se odvody. Dohodáře pak čekají přísnější pravidla spojená s evidencí smluv i přísnějšími limity pro osvobození od odvodů.

Živnostníci se tak musí připravit na zvýšení minimálního vyměřovacího základu, který by měl u vykonávání živnosti, jako hlavní výdělečné činnosti, vzrůst postupně z 25 % průměrné mzdy až na 40 %. Jednoduše řečeno to znamená ročně tisíce navíc pro ty, kteří si platí minimální odvody.

„OSVČ tedy v roce 2023 zaplatí minimální zálohu na pojistné na důchodové pojištění ve výši 2.944 Kč, po zvýšení na 30 % průměrné mzdy v roce 2024 by odvod činil zhruba 3.532 Kč. Ten však bude reálně ještě vyšší z důvodu navýšení průměrné mzdy na rok 2024, a to zhruba ve výši 3.852 Kč. Dále u OSVČ, kteří hradí sociální pojistné ze skutečného vyměřovacího základu, dojde k jeho zvýšení na 55 % základu daně ze samostatné činnosti (oproti současným 50 %),“ uvedla ke změnám daňová poradkyně ze společnosti BDO Monika Lodrová. To je v případě minimálních odvodů, jen z roku na rok, skok o zhruba tisíc korun měsíčně. V průběhu tří let mluví dřívější odhady o nárůstu minimálních záloh až o 60 %. Průměrně si podle Lodrové živnostníci pohorší o dvě až čtyři procenta průměrného příjmu.

Stejně jako zaměstnanci, i živnostníci přijdou o možnost uplatnit některé slevy. „Řada daňových výjimek, které nyní daňový balíček ruší, nevznikla samovolně. Existují kvůli racionální spravovatelnosti daní a brání nesmyslné administrativě. Rušení některých výjimek přinese na straně daňových subjektů i státu dodatečnou administrativní zátěž a právní nejistotu. Náklady s tím spojené vygumují očekávaný fiskální efekt a do statistiky administrativní náročnosti daňových přiznání v ČR přidají další hodiny,“ uvedla daňová poradkyně a jednatelka společnosti KODAP City Miroslava Tomášková.

Největší problém vidí u nových pravidel pro dohody o provedení práce, kde už se nebude posuzovat každá dohoda zvlášť, ale příjmy z nich se budou sčítat a při překročení 40 procent průměrné mzdy se z nich bude odvádět pojistné. „Potíž je v tom, že zaměstnavatel objektivně nemusí předem vědět, jaké další dohody zaměstnanec uzavírá, a často to neví ani zaměstnanec, protože rád sáhne po zajímavé příležitosti, která se mu naskytla ze dne na den, a ještě včera o ní nevěděl. Zaměstnavatel tak nikdy nemůže dopředu správně vypočítat, kolik ho bude brigádník stát,“ uvedla Miroslava Tomášková.

Ministerstvo práce a sociálních věcí, podle ní, sice navrhlo úpravu, podle které má dodatečně zjištěné srážky vymáhat od zaměstnanců samo, na druhou stranu se to nemá vztahovat i ke zdravotnímu pojištění. „Získáváme duální systém, při kterém bude zaměstnavatel řešit desetikoruny a stokoruny za zdravotní pojištění a stát o něco větší částky sraženého pojištění zdravotního. A všichni s tím budou mít horu práce,“ dodala Miroslava Tomášková.

Podle týdeníku Echo administrativní i další náklady, které kromě konsolidačního balíčku přináší podnikatelům i novela zákoníku práce, potom, podle varování expertů, mohou dopadnout negativně zejména na menší podnikatele a na zaměstnance, kteří využívají právě flexibilnějších pracovních smluv. K těm patří zejména studenti, matky samoživitelky či senioři. Podnikatelské svazy přitom naopak dlouhodobě volají po zatraktivnění těchto úvazků i ve spojení s demografickým stárnutím populace.

Letošní rok tak zřejmě podnikatelům i zaměstnancům přinese výrazně vyšší zdanění i další přitvrzení už tak přísného pracovního práva v zemi. Podle opozice vláda porušila své předvolební sliby a provedla dosud nejvyšší zvýšení daní v Česku. Kvůli obsahu balíčku i tomu, že nestihly vystoupit desítky opozičních poslanců, se hnutí ANO patrně obrátí na Ústavní soud ČR.

Rozsáhlá změna má vládě pomoci konsolidovat veřejné finance a snižovat strukturální schodek státního rozpočtu. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) se v pátek podařilo koalici prosadit jednu z nejdůležitějších věcí v tomto volebním období. Podle Petra Fialy je balíček ve prospěch občanů a firem a umožní také zrychlit klíčové strategické investice. Podle ministra financí Zbyňka Stanjury (ODS) kabinet už další balíček nepřipraví. V dalších letech chce prověřit ministerské agendy, soustředit se na digitalizaci a úspory hledat i v provozních a personálních výdajích a v národních dotacích.

  • Zdroj: Echo24.cz