ASO realizuje od 1.11.2024 projekt (ZEM) Podpora a rozvoj spolupráce sociálních partnerů na řešení odvětvových problémů, registrační číslo CZ.03.01.03/00/23_058/0004842. Datum ukončení realizace projektu je plánováno na 31. 10. 2028.
Projekt je zaměřen na podporu spolupráce sociálních partnerů a posílení sociálního dialogu v odvětví zemědělství, jehož prostřednictvím je možné řešit klíčová témata vedoucí ke zlepšení podmínek a adaptaci na změny u zaměstnavatelů a zaměstnanců v odvětví. Témata budou řešena prostřednictvím zpracování studií a dat, expertních pracovních týmů a aktivit s přímou účastí cílové skupiny (workshopy, semináře). Projekt je spolufinancován Evropskou unií a státním rozpočtem ČR.
Potřebnost realizace vybraného tématu/aktivity je dána zejména aktuálním vývojem v odvětví a prioritizací klíčových potřeb odvětví pro budoucí období a budoucnost práce v tomto sektoru.
Dopady změny vyvolaných přijatými opatřeními a strategiemi pro evropský region vč. budoucího rozšíření. To vše jsou změny, které budou mít vliv na zemědělský trh a klíčová pro udržení stability a
konkurenceschopnosti českého zemědělství bude připravenost odvětví na tyto změn. Nedostatek pracovní sil v zemědělství je dlouhodobý problém a v jeho řešení je třeba pokračovat. Počty pracovníků v zemědělství dlouhodobě klesají. Vzniká generační propast mezi zaměstnanci v sektoru zemědělství.
Na úrovni EU jsou přijaty strategické dokumenty a normy, které mají vliv na fungování českého zemědělství a zemědělský trh v EU vůbec. Na nové podmínky a jejich implementaci je nezbytné zaměstnavatele i zaměstnance připravit.
Sociální zemědělství v České republice i v rámci EU prochází fází neustálým vývojem, přičemž se setkává s řadou legislativních, společenských a institucionálních výzev a barier pro lepší implementaci.
Mírné povědomí a nízká míra znalosti přínosů sociálního dialogu pro odvětví i
podniky/organizace/zaměstnance.
Nízká informovanost o dopadech schválení změn zákoníku práce na zaměstnavatele a zaměstnance v oblasti průměrné a minimální mzdy; změna zákona o kolektivním vyjednávání – akční plán na podporu kolektivního vyjednávání.
Hlavní příčinnou nedostatečných kapacit v odvětví zemědělství je
- chybějící mezigenerační výměna (příliv mladých pracovníků)
- atraktivita odvětví určená například mzdovými podmínkami
- demografická struktura populace, která určuje, jaký bude celkově počet osob, které vstupují do produktivního věku (pouze jeden zemědělec z deseti je mladší 40 let)
- počet absolventů vzdělávacích oborů v daném odvětví, který určuje nabídku kvalifikované pracovní síly pro odvětví
Dopady na cílovou skupinu v případě, že problém nebude dlouhodobě řešen:
- přetížení, stres, vyčerpání
- zvýšené fyzické nároky na starší pracovníky (chybí mladší generace)
- zhoršení zdravotního stavu
- zvýšení nerovnováhy mezi pracovním a soukromým životem
Vliv evropských norem na odvětví a jejich implementace v podmínkách ČR:
- přijetí a závaznost cílů a opatření z těchto norem pro zemědělství v ČR.
Dopady na cílovou skupinu v případě, že problém nebude dlouhodobě řešen:
- nepřipravenost na nové podmínky SZP a dalších norem.
Spolupráce sociálních partnerů a klíčových aktérů v oblasti sociálního zemědělství:
- chybějící propojení sociálních aspektů zemědělství s potřebami trhu práce
- malá integrace sociálních prvků v zemědělství, převládají tradiční pracovní vztahy
- chybějící vhodné legislativní ukotvení sociálního zemědělství
- chybějící podmínky, jež umožní zapojení osob se specifickými potřebami do běžných zemědělských činností, což je jedna z klíčových rolí pro sociální partnery.
Dopady na cílovou skupinu v případě, že problém nebude dlouhodobě řešen:
- nevyužití potenciálu trhu práce pro vybrané zemědělské činnosti
- nerealizace činností spadajících do oblasti sociálního zemědělství kvůli chybějící vhodné legislativě.
Hlavním cílem projektu je podpořit spolupráci sociálních partnerů a posílit sociální dialog v odvětví zemědělství, jehož prostřednictvím je pak dále možné řešit klíčová témata pro zlepšení podmínek a
adaptaci na změny u zaměstnavatelů a zaměstnanců v odvětví.
Pro šíření veškerých výstupů projektu jsou v každé klíčové aktivitě připraveny k tomu určené činnosti semináře, odborná periodika, webové stránky sociálních partnerů apod.
Veškeré způsoby šíření výstupů a vytvořených dokumentů v rámci projektu budou směrem k cílové skupině projektu sdíleny tak, aby byly volně dostupné.