Přiznám se, že je to krásný pocit držet v ruce motorovou pilu, nebo silný křovinořez a řezat a řezat. Je to tak silný pocit, že člověk občas v zápalu štěstí pořeže i to, co původně nechtěl, bohužel někdy i sebe. S motorovou pilou může pracovat kde kdo a i ten, kdo na to prostě nemá. Tady totiž zákonodárce něco zanedbal a výsledkem je každý rok minimálně desítka mrtvých a spousta zraněných jenom proto, že nedodržujeme zásady, které každý výrobce pily uvádí v návodu k použití.
I naše svazová inspekce bezpečnosti práce se setkává s následky nedostatečného vyškolení obsluhy přenosné motorové pily nebo křovinořezu. A ty následky jsou opravdu tragické.
Znovu začíná jaro, zdaleka je již slyšet nejenom ptačí zpěv ale i zvuk motorových pil a křovinořezů a jak předpokládáme, tak si tato činnost bohužel znovu vybere svoji krutou daň. Aby tomu tak nebylo, je nutné dodržovat při této práci spoustu zásad a některé vám zde přináším:
Předně je velmi důležité zajistit místo pracoviště:
- je nutné vyčistit okolí pracovního místa od překážek (připravit ústupovou cestu od káceného stromu, odstranit kameny, případně železné předměty, které by mohly způsobit prasknutí řezného kotouče s následným zraněním obsluhy křovinořezu).
- na pracovišti se nesmí pohybovat nepovolané osoby a pokud by do tohoto prostoru vstoupily, musíme práci okamžitě přerušit.
- nesmíme pracovat na skalnatých, zledovatělých a strmých svazích, a všude tam, kde je nebezpečí uklouznutí.
- je zakázáno pracovat za nepříznivé povětrnostní situace (zejména kácení stromů řetězovou pilou za silného větru, deště, mrazu pod -15 °C, mlhy snižující přehlednost po pracovišti).
Co je dále zakázáno při práci s motorovou pilou:
1.\tpoužívat pilu s nefunkční brzdou řetězu, spojkou, zachycovačem utrženého řetězu a s hlavními řeznými částmi (řetěz, lišta, řetězka) opotřebovanými pod minimálně přípustné hodnoty dané výrobcem,
2.\tpoužívat pilu k páčení nebo jiným účelům, pro něž není určen,\t
3.\tpracovat s pilou výše než do úrovně ramen,
4.\tpracovat s pilou na žebříku,\t
5.\třezat náběhovou části špičky lišty - hrozí zpětný náraz a vážné zranění obsluhy,
6.\třezat s pilou drženou jednou rukou,
7.\tpoužívat zařízení se spalovacím motorem v prostorách, kde není zajištěn dostatečný rozptyl spalin nebo jejich účinné odvětrávání,
8.\tpřekračovat maximální expoziční dobu určenou pro obsluhu motorové pily.
9.\třezat samostatně bez přítomnosti další osoby (spolupracovníka),\t
10.\tvystupovat na hromadu dříví při zakracování,
11.\tvystupovat při zakracování na napružené kmeny,\t
12.\tpřidržovat zakracovaný kmen či větev rukou nebo nohou,\t
13.\tpodřezávat stromy, na kterých spočívá zavěšený strom,\t
14.\tstát ve směru pružení při řezání kmene či větve,
15.\tkácet jiný strom přes strom zavěšený,\t
16.\tvystupovat a lézt na zavěšené stromy,\t
17.\tponechávat podřezané nebo zavěšené stromy déle než do konce směny. Prostor kolem těchto stromů musí být vždy pod dohledem,\t
18.\tkouřit a manipulovat s otevřeným ohněm při dolévání pohonných hmot
19.\tponechávat odřezané větve zavěšené v koruně stromu,\t
20.\tprovádět kontrolu, údržbu či seřizování řezných části při běžícím motoru,
21.\tdoplňovat pohonné hmoty při běžícím provozu.
Je toho dost co se nesmí, ale je nutno si uvědomit, že motorová pila je opravdu velmi nebezpečný stroj. Stačí chvilka nepozornosti a dojde k úrazu - jedná se zpravidla o těžké poškození zdraví nebo smrt.
Přitom příčinou neštěstí je především podcenění nebezpečí, které při práci s těmito zařízeními je velmi vysoké.
Přeji vám krásné jaro, radost z práce s motorovou pilou a naší svazové inspekci nejlépe žádný případ úrazu s tímto zařízením.
Zpracoval: Ing. Jaromír Šedivec, s pomocí materiálů vydaných VÚBP Praha
testospzvzv123