V z o r
S M Ě R N I C E
Pro poskytování ochranných nápojů zaměstnancům
v souladu se zajištěním pitného režimu
dle N.V. č. 361/07 Sb. ve znění n.v.č. 68/2010 Sb. a Zákoníku práce č. 262/06 Sb. § 104
a dále dle Zákona č. 309/2006 Sb. § 7 v návaznosti na vytipovaná RIZIKA , kde vzniká povinnost poskytování nejen osobních ochranných pracovních prostředků ale i povinnost poskytování ochranných nápojů
Tato směrnice tvoří přílohu předpisu pro poskytování osobních ochranných pracovních prostředků, mycích , čisticích a hygienických prostředků a platné kolektivní smlouvy
1. K ochraně zdraví před účinky tepelné zátěže či zátěže chladem jsou poskytovány zaměstnancům ochranné nápoje (chladné v letním období a teplé v zimním období)
Ochranné nápoje se poskytují zaměstnancům na pracovištích, při práci vykovávané za
podmínek, kdy tepelná zátěž z pracovního prostředí spolu s fyzickou zátěží vede ke ztrátě tekutin zaměstnance potem a dýcháním více jak 1,25 litru tekutiny za směnu.
V této směrnici je využita možnost, kterou novela n.v.č. 361/07 Sb. ve znění n.v.č.68/2010 Sb. připouští, že se ztráta tekutin u zaměstnance za směnu pro poskytnutí ochranného nápoje snižuje na 70 % z výše uvedené ztráty 1,25 litru a to pro všechny uvedené pracovní profese.
2. Ochranné nápoje se poskytují:
a) při trvalé práci zařazené v tabulce přílohy NV 361/2007,.
do třídy práce IIb a vyšší, pokud je vykonávána za podmínek, kdy jsou překračovány
v pracovním prostředí maximální přípustné operativní teploty (to max) stanovené v
uvedené tabulce pro tuto třídu práce = min. 26 stupňů celsia v letním období a + 4 stupně celsia a méně v zimním období.
V………………….. se jedná o následující pracovní profese a činnosti:
Příklady činností ……
dělnické profese = práce ve skladech u čističek , obsluha vysokozdvižných vozíků,obsluha kotelny, údržba a opravy, obsluha a řízení traktoru…uklizečka,práce spojené s nakládkou a vykládkou . převažující práce ve stoje s trvalým zapojením obou rukou,paží a nohou, tažení nebo tlačení vozíků s nákladem, práce spojená s přenášením břemen o váze 10 a více kilogramů, práce v předklonu a v kleče, práce skladníka, ruční úklid velkých ploch, odstraňování prachu a mytí oken, práce s lopatou, přenášení břemen o váze 25 kg a více ( muži), práce s velkým podílem ruční práce v různých tělesných polohách, přemisťování pytlů a jiných břemen, zemědělské polní práce všeho druhu, řízení různých motorových prostředků a samochodných strojů , opravářské práce v dílnách …., obsluha různých druhů hospodářských zvířat …
pokud teplota vzduchu přesáhne 26°C při relativní vlhkosti 30-70%
b) když se prokáže měřením, že dochází u zaměstnanců při dané práci ke ztrátě tekutin
dýcháním vyšší než 1,25 litru za osmihodinovou směnu( snížení na 70 %): výpočet ztráty tekutin se pro-vádí vždy, když je práce zařazena do tabulky č.2 části A přílohy č.1 do třídy IIB nebo vyšší vykonávaná v pracovním prostředí v němž je relativní vlhkost vzduchu vyšší než 70% nebo když práce vyžaduje použití pracovního oděvu, u něhož jsou tepelné vlastnosti vyšší než 1 clo ( odpovídá třívrstvému oděvu)
c) při trvalé práci na venkovních pracovištích, pokud je teplota venkovního vzduchu
naměřena ve stínu v časovém rozmezí 10 až 17 hodin vyšší než hodnota to max
operativní teploty stanovené pro danou třídu práce v tabulce č.2 A přílohy č.1
pokud teplota vzduchu přesáhne 28°C při relativní vlhkosti 30-70 %
d) při trvalé práci na venkovních pracovištích, pokud jsou nejnižší teploty venkovního
vzduchu naměřené v průběhu pracovní doby nižší než 4°C
Ochranné nápoje uvedené pod písm. a) až c) se poskytují v množství odpovídajícím nejméně 70 % tekutin z uvedeného limitu ztracených ze směnu potem a dýcháním. Na pracovištích uvedených v odstavci 2 písm. d) se poskytují teplé nápoje v množství alespoň půl litru za směnu. Ochranné nápoje musí být zdravotně nezávadné, musí mít vhodnou teplotu a nesmí obsahovat více než 6,5 % cukru. Jako ochranné nápoje nesmí být poskytovány alkoholické nápoje. Ochranné nápoje musí být zaměstnancům přiděleny pře začátkem směny nebo v průběhu směny.
Možnosti poskytovaných ochranných nápojů:
Ø chladné:
- pitná voda ochucená o minerální látky
- chlazená minerální voda – perlivá – neperlivá – slazená - neslazená
- chlazené čaje
- kávoviny
Poskytované množství max. 1,5 litru na směnu a osobu a při teplotě nad 28 stupňů možno množství ochranného nápoje navýšit na dva a více litrů
Ø teplé
- teplé čaje
- kávoviny
Poskytované množství =( na sociálním zařízení je k dispozici varná konvice a dostatek čajovin).
Tato směrnice bude dle potřeby upravována v souladu s platnou legislativou a nebo s novým druhem pracovní činnosti.
Projednáno ve vedení ……………
Dne : ____________________ _____________________
Podpis ředitele
Projednáno v Závodním výboru odborové organizace
Dne : ____________________ _______________________
Podpis předsedy
Vypracoval: Bohumír Velčovský
Odborně způsobilá osoba v oblasti BOZP
Č. osv. 311/93
.
testospzvzv123