Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 03.03.2015
Zpráva je velice dobře vypracována vedoucím svazovým inspektorem ing. Jaroslavem Hotovým a její celý text najdete na internetových stránkách OSPZV-ASO ČR, sekce BOZP.

Ve zprávě jsou obsaženy všechna důležitá data a z celé zprávy je znát snaha naší svazové inspekce věnovat hlavně pozornost prevenci bezpečnosti práce na pracovištích našich členů, tak, jak nám to ukládá zákon č. 262/2006 Sb. – Zákoník práce. Jenom pro osvěžení paměti uvádím paragraf číslo 322 výše zmíněného zákona:

Zákoník práce § 322

(1) Odborové organizace mají právo vykonávat kontrolu nad stavem bezpečnosti a ochrany zdraví při práci u jednotlivých zaměstnavatelů. Zaměstnavatel je povinen odborové organizaci umožnit výkon kontroly a za tím účelem jí

a) zajistit možnost prověření toho, jak zaměstnavatel plní své povinnosti v péči o bezpečnost a ochranu zdraví při práci a zda soustavně vytváří podmínky pro bezpečnou a zdraví neohrožující práci,

b) zajistit možnost pravidelně prověřovat pracoviště a zařízení zaměstnavatelů pro zaměstnance a kontrolovat hospodaření zaměstnavatelů s osobními ochrannými pracovními prostředky,

c) zajistit možnost prověření toho, zda zaměstnavatel řádně vyšetřuje pracovní úrazy,

d) zajistit možnost účastnit se zjišťování příčin pracovních úrazů a nemocí z povolání, popřípadě je objasňovat,

e) umožnit zúčastňovat se jednání o otázkách bezpečnosti a ochrany zdraví při práci.

Na práci toho mají naši inspektoři dost, a že se činí, svědčí mimo jiné i množství 1122 nalezených závad a to i přesto, že jsme na kontrolu bezpečnosti práce předem u zaměstnavatele ohlášeni a soustředíme se hlavně na rizika přímo ohrožující zdraví na pracovišti.

Naše odborová inspekce bezpečnosti práce má mimo jiné prioritní postavení v rezortu zemědělství, kde má uzavřenou vyšší kolektivní smlouvu se zástupci zaměstnavatelů a to s Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů a Zemědělským svazem České republiky. Na základě této smlouvy vstupujeme i k zaměstnavatelům, kde nepůsobí naše odborová organizace. Zde se hlavně podílíme na vyšetřování komplikovaných pracovních úrazů a zajišťujeme jejich odškodnění tak, aby zaměstnanec nebyl krácen na svých právech.

Podle našeho šetření bylo v roce 2014 nečastější příčinou závažné pracovní úrazovosti:

Pády na rovině i z výšky

používání strojů a nástrojů bez povolení,
zařízení pracující v nebezpečné rychlosti, nebo jiné porušení bezpečné praxe,
nepřítomnost krytů a jiných bezpečnostních zařízení, nebo jejich nefunkčnost,
užití vadného nářadí nebo vybavení, nebo použití nástrojů či vybavení nebezpečným způsobem
užití rukou nebo jiných tělesných částí místo nástrojů
přetěžování manipulačních zařízení nebo jiná manipulace s materiálem nebezpečným způsobem, včetně nesprávného zvedání břemen,
opravy nebo úpravy zařízení, která jsou v pohybu, pod tlakem, nebo elektricky nabitá,
nevyužití nebo nesprávné použití osobních ochranných prostředků a bezpečnostních zařízení,
stání nebo práce pod zavěšenými břemeny, nestabilním lešením, v šachtách, nad poklopy nebo výkopy.

Zdrojů a příčin pracovních úrazů ale může být daleko více. Vyjmenoval jsem pouze v roce 2014 ty nejčastější a to proto, aby se v roce 2015 již neopakovaly. Jinak je nutné nadále být velice obezřetní, protože pracovní úraz může vzniknout nečekaně a vlastně všude. Kontrolujte proto svoje pracoviště. Věnujte zvláštní pozornost úsekům, kde je největší pravděpodobnost rozvoje nebezpečných nebo nezdravých podmínek. Kvůli stresu, opotřebení zařízení, nárazům, vibracím, zhoršeným tepelným podmínkám, korozi, chemickým reakcím, nebo pochybením při práci. Pokaždé zkontrolujte celé pracoviště. Nevynechejte ani prostory, kde se pracuje jen občas, jako jsou parkoviště, odpočívadla, skladovací prostory, šatny, komunikační uličky.

Zajistěte pravidelnou kontrolu pracoviště, spolupracujte na úseku BOZP se zaměstnavatelem a hlavně nebojte se na problémy v bezpečnosti práce poukázat, je to vaše právo a jde o vaše zdraví.

A ještě jedna rada na závěr: Pokud nemáte odvahu poukázat na chyby v BOZP, nebo váš zaměstnavatel tyto připomínky ignoruje, obraťte se prosím přímo na naši svazovou inspekci bezpečnosti práce Odborového svazu pracovníků v zemědělství a výživy-Asociace svobodných odborů České republiky. Náš inspektor již zjedná nápravu.

Kontakty naleznete zde.

Pěkný a bezúrazový rok 2015 vám přeje ing. Jaromír Šedivec,

svazový inspektor bezpečnosti práce OSPZV – ASO ČR.


testospzvzv123