Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.
  • Zveřejněno: 03.12.2012
Vážené kolegyně, vážení kolegové,

stalo se již tradicí, že předposlední číslo Agros-bulletinu v každém roce se věnuje kolektivnímu vyjednávání a kolektivním smlouvám.

V minulém roce jsme konstatovali, že vyjednávání o závazcích v kolektivní smlouvě, zejména finančních, pro rok 2012, bude náročné. Ekonomické těžkosti řady firem, a přiznejme, že někdy i výmluvy na ekonomickou krizi, nevytváří pro kolektivní vyjednávání příznivé podmínky, a často se vedou urputné boje o sebemenší mzdový nárůst v kolektivní smlouvě.

Pro rok 2013 se ekonomické problémy nijak nezmenšily. Šetřivý a na straně výdajů značně proškrtaný státní rozpočet velký prostor pro ekonomický růst nedává. A schválení „daňového balíčku“ Poslaneckou sněmovnou vytváří předpoklady především pro omezování spotřeby, protože s největší pravděpodobností se zvednou ceny potravin, léků a dalšího zboží, energií, dopravy i služeb.

Toto všechno bude mít pochopitelně vliv i na kolektivní vyjednávání. Odbory se musí snažit vyjednat zaměstnancům navýšení základních mezd, aby se jejich rodiny snáze vyrovnávali s růstem životních nákladů. Od zaměstnavatelů ovšem velkou vstřícnost v akceptování návrhů odborů očekávat nelze. Proto nás čeká další náročný závěr roku.

Následujícím vzorem podnikové kolektivní smlouvy chceme Vám přípravu kolektivních smluv aspoň trochu ulehčit. A to zejména těm, kteří ji připravují prvním rokem. V základních ustanoveních se tento vzor kolektivní smlouvy oproti minulému roku nijak výrazně nemění, pouze tam, kde je to funkční, reaguje na novelu zákona č. 262/2006 Sb., zákoník práce, která nabyla účinnosti 1. lednem 2012. Pro přehlednost budou tato ustanovení zvýrazněna tučným písmem.
Tento vzor podnikové kolektivní smlouvy je obsáhlý a využívá všech možností, které mohou být předmětem kolektivního vyjednávání. Bude však jen na každé základní organizaci, aby si z tohoto vzoru vybrala jen to, co odpovídá jejím konkrétním podmínkám, situaci a prioritám.


Kromě toho považujeme za důležité samostatně upozornit na ty změny zákoníku práce, které se týkají přímo kolektivního vyjednávání a kolektivní smlouvy:
(§ 26 změna odst. 1 a nový odst. 3 a § 338 nový odst. 2 a § 344 doplnění odst.1)

\tPodle novely ZP se nově upravuje situace, kdy uplynutí doby trvání kolektivní smlouvy je vázáno na splnění určité podmínky. V takovém případě musí KS obsahovat nejzazší dobu její účinnosti.

\tPři zániku odborové organizace skončí účinnost kolektivní smlouvy nejpozději posledním dnem následujícího kalendářního roku.

\tDále se stanoví, že KS lze písemně vypovědět nejdříve po uplynutí 6 měsíců od data její účinnosti; přitom výpovědní doba musí činit nejméně 6 měsíců a začíná prvním dnem měsíce následujícího po doručení výpovědi. Při zániku smluvní strany jednající za zaměstnance skončí účinnost KS nejpozději posledním dnem následujícího kalendářního roku.

\tNově novela ZP také stanoví, že odborová organizace začíná působit u zaměstnavatele a má právo s ním jednat pouze tehdy, pokud to vyplývá z jejích stanov a alespoň 3 její členové jsou u zaměstnavatele v pracovním poměru.

\tPro úplnost je třeba uvést, že v případě přechodu práv a povinností z pracovněprávních vztahů a přechodu výkonu práv a povinností z pracovněprávních vztahů podle § 338 odst. 2 a § 344 odst. 1 ve znění po novele ZP přecházejí práva a povinnosti z KS na přejímajícího zaměstnavatele na dobu účinnosti KS, nejdéle však do konce následujícího kalendářního roku. Tím se odstraňují dosavadní neřešitelné situace, kdy je přejímající zaměstnavatel v případě dlouhodobé KS vázán v ní sjednanými pracovněprávními nároky vůči převzatým zaměstnancům, často diametrálně odlišnými od práv z pracovněprávních vztahů dosavadních jeho zaměstnanců založených jinou KS. V takových případech pak vzniká otázka dodržení principu rovného zacházení v pracovněprávních vztazích mezi oběma skupinami zaměstnanců.

Ing. Naděžda Pikierská, CSc.

Vzor podnikové kolektivní smlouvy



testospzvzv123