Změny ve Strategickém plánu SZP povedou ke snížení objemu produkce potravin a tím k jejich zdražení!

Rozhovor s předsedou Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR Bohumírem Dufkem

Kolektivní smlouvy vyššího stupně na rok 2022 v zemědělství

Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy – Asociace svobodných odborů ČR dne 24. ledna 2022 a podepsal Kolektivní smlouvu vyššího stupně na rok 2022 se Zemědělským svazem ČR a Českomoravským svazem zemědělských podnikatelů. Plné znění KSVS naleznete v příloze.

Roční program kontrolních akcí Státního úřadu inspekce práce na rok 2016

Návrh Ročního programu kontrolních úkolů na rok 2016 byl zpracován v souladu s ustanovením § 4 odst. 1 písm. c) zákona č. 251/2005 Sb., o inspekci práce, ve znění pozdějších předpisů. Při jeho sestavování Státní úřad inspekce práce vycházel ze strategie Evropské unie a Národního akčního programu bezpečnosti práce a ochrany zdraví při práci České republiky. V programu jsou zohledněny a promítnuty výsledky analýzy pracovní úrazovosti, analýzy podnětů ke kontrole a dále poznatky z kontrolní činnosti za uplynulá období.

Zpráva o pracovní úrazovosti v České republicev roce 2015

Zpráva o úrazovosti obsahuje údaje:

  • Českého statistického úřadu  - všechny pracovní úrazy (PÚ) s pracovní neschopností,
  • Ze záznamů obdržených oblastními inspektoráty práce od zaměstnavatelů – pracovní úrazy s pracovní neschopností delší než 3 dny a při úmrtí zaměstnance,
  • Ze záznamů zaslaných zaměstnavateli obvodním báňským úřadům – pracovní úrazy s pracovní neschopností delší než 3 dny,
  • Z vlastních kontrol příčin a okolností pracovních úrazů provedených oblastními inspektoráty práce.

Zkušenosti z kontrol nelegálního zaměstnávání ve velkých firmách

Oddělení inspekce NLZ pro Jihomoravský kraj provedlo v roce 2015 celkem 42 velkých kontrolních akcí. Kontroly u velkých kontrolovaných subjektů jsou specifické v tom, že kromě vlastních zaměstnanců kontrolovaných subjektů zde působí také zaměstnanci někdy i desítek dalších dodavatelů pracovní síly nebo poskytovatelů služeb.

Metody vyhodnocení rizik při práci

Zákoník práce po zaměstnavateli požaduje, aby v případě, že není možné rizika při práci odstranit, je vyhodnotil a přijal opatření k omezení jejich působení. Jakým způsobem je vyhodnotit, již neuvádí. Metodu si zvolí zaměstnavatel. Měla by to být ta, která nejlépe vyhoví jeho systému řízení BOZP.